Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​W Warszawie powstanie węzeł przesiadkowy

Dodano: 30/03/2019 - numer 2291 - 30.03.2019
INFRASTRUKTURA \ PKP Polskie Linie Kolejowe proponują utworzenie zintegrowanego węzła przesiadkowego w centrum Warszawy. Połączyłby on Warszawską Kolej Dojazdową, koleje aglomeracyjne zatrzymujące się na stacji Śródmieście i warszawskie metro. Blisko znajdowałby się ponadto dworzec Warszawa Centralna, gdzie zatrzymują się pociągi dalekobieżne.
Prace mają zostać wykonane równolegle z modernizacją warszawskiej linii średnicowej. Dodatkowo PKP PLK planuje wybudowanie nowych przystanków przy rondzie de Gaulle’a i przystanku Solec położonego bliżej Wisły, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim. Zlikwidowany zostałby natomiast przystanek Powiśle.
Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel wyjaśnia, że w nowej konfiguracji odległość między przystankami Solec i Rondo de Gaulle’a oraz rondo de Gaulle’a i Warszawa Śródmieście wyniosłaby ok. 1 km. Dlatego, aby nie zmniejszać częstotliwości kursowania pociągów, zlikwidowany zostałby przystanek Powiśle. Nie byłoby też konieczności budowy przystanku przy ul. Brackiej, między Warszawą Śródmieście a rondem de Gaulle’a, gdyż to również pogorszyłoby przepustowość linii. Merchel wskazał, że modernizacja warszawskiej linii średnicowej jest konieczna, by zwiększyć o blisko połowę przepustowość trasy, która została zbudowana między 1926 a 1935 r.
W opinii wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela modernizacja linii jest kluczowa dla komunikacji kolejowej w Warszawie oraz bardzo ważna z punktu widzenia transportu mazowieckiego i ogólnopolskiego. – To najważniejszy odcinek linii kolejowej w Warszawie, łączący wschód z zachodem, po którym porusza się do tysiąca pociągów dziennie – tłumaczy wiceminister. – Obecnie trwają prace projektowe, przygotowujemy zadanie inwestycyjne. Oferta przebudowy jest kierowana również do władz samorządowych, do władz miasta stołecznego Warszawy – dodaje.
Bittel wskazuje również na potrzebę budowy tunelu w ciągu projektowanej ulicy Tysiąclecia na warszawskiej Pradze oraz przedłużenia trasy linii WKD do stacji Warszawa Śródmieście, dzięki czemu stacja WKD znalazłaby się bliżej warszawskiego metra, co ułatwiłoby pasażerom komunikację. Obecnie linia WKD, która biegnie od Grodziska Mazowieckiego i Milanówka, kończy się przed dworcem Warszawa Centralna. Oba projekty także wymagałyby współpracy z miastem.
Plan modernizacji warszawskiej linii średnicowej zakłada rozpoczęcie prac od dworca Warszawa Zachodnia. Kolejnym etapem będzie modernizacja Warszawy Wschodniej, od której prace będą kontynuowane w kierunku Warszawy Śródmieście i Warszawy Centralnej.
Harmonogram prac obejmuje lata 2020–2026. PKP PLK nie przewidują zamknięcia trasy dla ruchu kolejowego.
 
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze