Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​ZNP i rząd trwają w sporze

Dodano: 04/04/2019 - numer 2295 - 04.04.2019
SZKOLNICTWO \ Egzaminy muszą się odbyć i zapewniam, że się odbędą – mówiła wczoraj rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. Cały dzień trwały rozmowy w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w ramach Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat sytuacji w oświacie.
Wtorkowe rozmowy między rządem a związkami nauczycielskimi nie zakończyły się zawarciem porozumienia. Toczyły się w dwóch częściach i dotyczyły głównie wzrostu wynagrodzeń.
Oświatowa Solidarność wyraziła zgodę na propozycje rządu, ale Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych chciały nadal rozmawiać. Wicepremier Beata Szydło zaproponowała m.in. wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli we wrześniu o 9 proc., a nie o 5 proc., jak wcześniej planowano. Nowe propozycje złożyli także ZNP oraz FZZ. – Zeszliśmy z oczekiwania 1000 zł podwyżki i zaproponowaliśmy 30-proc. wzrost wynagrodzeń – powiedział Sławomir Wittkowicz z FZZ. Wicepremier mówiła, że chce podpisać porozumienie ze wszystkimi związkami zawodowymi nauczycieli.
Wicepremier podkreślała wczoraj z Radiu Zet, że w tym roku propozycje rządu oznaczają realny wzrost wynagrodzeń o 15 proc. – Proszę zwrócić uwagę, że już w ubiegłym roku była pierwsza transza podwyżki – powiedziała Szydło. Podkreśliła, że postulowane przez ZNP i FZZ podwyżki o 30 proc. oznaczałyby ponad 12 mld zł w skali roku.
Wicepremier zaznaczyła, że są pieniądze na podwyżki w budżecie i samorządy nie zostaną obciążone tymi wydatkami. Zapewniła też, że w związku z propozycją rządową nie będzie potrzebna nowelizacja budżetu.
Wicepremier Szydło w przerwie w obradach mówiła wczoraj, że rząd podtrzymuje swoje propozycje z wtorku. A są to 15-proc. wzrost wynagrodzeń w 2019 r. łącznie z podwyżką w styczniu, skrócenie stażu i awansu zawodowego, zmiana systemu oceny nauczycieli oraz określenie minimalnej wysokości dodatku za wychowawstwo (300 zł). Związkowcy z ZNP i FZZ wyrazili rozczarowanie, że rząd nie chce przyjąć ich propozycji. Obrady wznowiono wczoraj o godz. 18.
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska podkreśliła wczoraj w Polskim Radiu 24, że dzieci i młodzież nie mogą być zakładnikami dorosłych. – To absolutnie niedopuszczalne – podkreśliła. Zapewniła, że egzaminy odbędą się w terminie. We wtorek MEN przedstawiło rozporządzenie dotyczące zespołów egzaminacyjnych, według którego każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów.
 
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze