Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​E-faktura w zamówieniach publicznych

Dodano: 13/04/2019 - numer 2303 - 13.04.2019
CYFRYZACJA \ Od 18 kwietnia w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym będą obowiązywały e-faktury. Zmiany wynikają z implementacji przepisów UE i wpisują się w realizację rządowego programu „Od Polski papierowej do cyfrowej”.
W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój usług e-administracji publicznej. Polacy przekonali się, że cyfryzacja ułatwia życie, a sprawy urzędowe można załatwiać bez wychodzenia z domu, bez wizyt w urzędach. Cyfryzacja dotyczy też gospodarki. Aż 90 proc. polskich przedsiębiorców zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz skorzystało z usług e-administracji – powiedziała w piątek na spotkaniu z dziennikarzami Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Jej zdaniem wprowadzenie e-faktur to kolejny krok w rozwoju gospodarki cyfrowej, który pozwoli na ograniczenie używania papieru, a także na  oszczędność czasu i pieniędzy dla przedsiębiorców i instytucji publicznych. Zmiany mogą się też przyczynić do zmniejszenia zatorów płatniczych i liczby błędnych oraz fałszywych faktur w obiegu.
Zgodnie z nowymi regulacjami faktury elektroniczne dla zamówień publicznych będą miały odpowiedni format, co oznacza, że będzie to faktura ustrukturyzowana. Daje to możliwość automatycznego przetwarzania przez systemy informatyczne, bez potrzeby uczestnictwa pracownika w tym procesie, w przeciwieństwie do faktur w formacie PDF czy papierowych, które wymagają ręcznego wprowadzania danych do systemu księgowego. 18 kwietnia wchodzi w życie obowiązek odbierania przez zamawiających ustrukturyzowanych faktur dla zamówień o wartości powyżej 30 tys. euro. Od 1 sierpnia obejmie on wszystkie zamówienia publiczne.
Dla przedsiębiorców i jednostek publicznych została uruchomiona specjalna platforma do obiegu faktur ustrukturyzowanych – Platforma Elektronicznego Fakturowania – z której przedsiębiorcy mogą korzystać bezpłatnie. Platforma umożliwi przesyłanie dokumentów nie tylko w kraju, lecz także za pomocą systemu teleinformatycznego obsługiwanego przez OpenPEPPOL za granicą.
– To rozwiązanie ułatwi polskim przedsiębiorcom uczestnictwo w zamówieniach publicznych organizowanych w innych krajach Unii Europejskiej – podkreślił Tadeusz Kościński, wiceminister przedsiębiorczości i technologii. Platforma dostępna jest na stronie eFaktura.gov.pl.
 
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze