Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​Ponad pół miliarda na pomorską onkologię

Dodano: 28/06/2019 - numer 2364 - 28.06.2019
ZDROWIE \ 590 mln zł – taką kwotę przeznaczył rząd na budowę Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Szczecinie. Inwestycja ta pozwoli skrócić kolejki do lekarzy i wdrożyć nowatorskie metody leczenia.
Umowę w sprawie przekazania pieniędzy na inwestycje podpisali wczoraj premier Mateusz Morawiecki i rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. – Mam nadzieję, że będzie to ważny ośrodek dla Europy – mówił premier w sali senatu PUM. – Zdrowe społeczeństwo jest naszym celem. Wierzę w to, że właśnie stąd będzie nauka, medycyna, służba zdrowia będą się tu rozwijały – dodał. – Cieszymy się, że po latach niedostatku polski rząd dostrzega potencjał naszej uczelni – odpowiedział mu rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Bogusław Machaliński. – Polityka zrównoważonego rozwoju premiera Morawieckiego umożliwiła nam realizację naszych marzeń w Szczecinie. Nie bylibyśmy dzisiaj tutaj i nie cieszylibyśmy się z takiej uroczystości i takiego sukcesu, gdyby nie decyzje najwyższych osób w naszym państwie – dodał.
Jak twierdzi Czesław Hoc, zachodniopomorski lekarz i były europoseł, będzie to przełomowa inwestycja na Pomorzu Zachodnim. – Centrum Onkologii będzie leczyć najtrudniejsze przypadki nowotworów – mówi. – To jest przełomowe, epokowe wręcz wydarzenie. W chorobie nowotworowej są czasem takie stany, w których szansę daje tylko innowacyjne leczenie – dodaje z nadzieją w głosie.
Poseł PiS Artur Szałabawka dodaje, że na budowę Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Szczecinie czekano od lat. – Władze uczelni nie mogły się doprosić pieniędzy na tę inwestycję w okresie rządów PO-PSL – mówi parlamentarzysta. – A przecież to ze Szczecina pochodzi poprzedni minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Zresztą ten polityk niewiele zrobił dla mieszkańców Pomorza Zachodniego, którzy na niego głosowali – dodaje.
Za wsparcie i pomoc dla Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego rektor uczelni osobiście wręczył medal prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu z okazji 70-lecia uczelni. Okolicznościowe medale otrzymali także premier Morawiecki i minister Szumowski.

 
     

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze