Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Na barykadach wolności

Dodano: 09/11/2021 - Numer 3050 - 09.11.2021

Czterdzieści lat temu powstało Niezależne Zrzeszenie Studentów, przez współczesnych i historyków nie bez przyczyny zwane młodzieżową, studencką Solidarnością. Po wprowadzeniu stanu wojennego było pierwszą organizacją zdelegalizowaną przez komunistyczne władze.

W okresie „karnawału wolności” w roku 1981 zrzeszenie walczyło nie tylko o demokratyzację i autonomię uczelni, ale przede wszystkim o niepodległą Polskę. Wprowadzenie stanu wojennego i komunistyczne represje nie złamały tego pragnienia w polskich studentach.

Działacze podziemnego NZS w całym kraju byli liderami tej walki. Po 1989 r. młodzi absolwenci uczelni włączyli się do budowania demokratycznej Polski. Wielu działaczy NZS jest dziś także aktywnych w czołówce

     

29%
pozostało do przeczytania: 71%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze