ORLEN największym sponsorem polskiego sport

W 2022 r. PKN ORLEN umocnił swoją pozycję największego i najbardziej aktywnego sponsora sportu w Polsce. Koncern wspiera m.in. 11 związków sportowych, dwa komitety olimpijskie, 70 klubów sportowych, a także ponad 90 indywidualnych zawodników.

rupa ORLEN to dzisiaj największa w Europie Środkowej grupa paliwowo-energetyczna, która pod względem przychodów plasuje się wśród 150 największych firm na świecie i obsługuje ponad 100 mln klientów. W ostatnich latach znacząco wzrosło zaangażowanie PKN ORLEN w sponsoring. Na wsparcie sportu, kultury i działań CSR koncern przezna-cza obecnie aż o 180 proc. więcej środków w porównaniu z 2015 r. Ten obszar stanowi ważny element działalności spółki, wspierający realizację celów biznesowych, związanych z budową multienergetycznego koncernu. Sponsorowanie sportowców to dla ORLENU długofalowa inwestycja, która przynosi wymierne efekty.

Efekty biznesowe i sportowe

Dzięki projektom sponsoringowym ekwiwalent reklamowy dla marki ORLEN od stycznia do października 2022 r. wyniósł 859 mln zł. M.in. dzięki obecności w Formule 1 czy Rajdzie Dakar koncern wzmacnia rozpoznawalność swojej marki na kluczowych rynkach zagranicznych, np. w Czechach wzrosła ona już do 40 proc. O skokowym zwiększeniu skali zaangażowania PKN ORLEN w sponsoring sportu świadczy m.in. zanotowany od 2015 r. wzrost liczby indywidualnych umów ze sportowcami z 13 do 90, klubami sporto-wymi z 12 do ponad 70, a związkami sportowymi z 2 do 11. Do tego trzeba dodać też nawiązanie współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim.

Dzięki wsparciu koncernu tylko od 2018 r. polscy zawodnicy i reprezentacje wywalczyli ponad 150 medali na najważniejszych międzynarodowych imprezach sportowych – igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. W 2022 r. koncern miał swój wkład w sukcesy polskich sportowców na wielu międzynarodowych arenach. Reprezentujący ORLEN Team Kamil Wiśniewski po raz pierwszy w historii zespołu stanął na podium klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar. Na mecie był trzeci wśród quadowców. Z kolei Robert Kubica jako pierwszy polski kierowca w historii stanął na podium legendarnego wyścigu 24h Le Mans. Natomiast Bartosz Zmarzlik po raz trzeci został indywidualnym mistrzem świata na żużlu. Kajetan Kaje-tanowicz, który dołączył do ORLEN Teamu po fuzji z Grupą Lotos, zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Świata w kategorii WRC 2.

Szansa na kolejne sukcesy

W najbliższym czasie sportowcy wspierani przez ORLEN będą mieli okazję do wywalczenia kolejnych trofeów. ORLEN Team już 31 grudnia wystartuje w 45. edycji Rajdu Dakar. Barwy najbardziej rozpoznawalnego polskiego zespołu motorsportowego reprezentować będą: Kuba Przygoński, Kamil Wiśniewski, Maciej Giemza i Martin Prokop. Ten najtrudniejszy rajd terenowy na świecie po raz czwarty odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. Do walki stanie 820 uczestników w 455 pojazdach, a trasa łącznie liczy 8549 km. – Sponsoring odgrywa ważną rolę w budowaniu rozpoznawalności marki ORLEN i bezpośrednio przekłada się na rozwój biznesu. Nasze zaangażowanie w Rajd Dakar, imprezę o międzynarodowej rozpoznawalności, do-cierającą do 190 krajów, wspiera nie tylko nasz proces rebrandingu w regionie, lecz także pozytywnie przekłada się na wyniki. W ostatnim kwartale blisko połowa przychodów koncernu pochodziła ze sprzedaży zagranicznej – poinformował Adam Burak, członek zarządu ds. marketingu i komunikacji PKN ORLEN.

Koncern współpracuje zarówno z utytułowanymi i najbardziej rozpoznawalnymi polskimi kierowcami, jak i z tymi, którzy mają szansę na to, by w przyszłości pójść w ich ślady. Akademia OR-LEN Team od lat wspiera rozwój najzdolniejszych młodych kartingowców, którzy zbierają doświadczenia potrzebne do wyścigów na najwyższym światowym poziomie. ORLEN Team bierze udział nie tylko w rajdach i wyścigach drogowych. W jego skład wchodzi również najszybszy polski motorowodniak – Bartek Marszałek, znana z niesamowitych powietrznych akrobacji ORLEN Grupa Akrobacyjna Żelazny.

Dobry rok dla lekkoatletów i reprezentantów sportów drużynowych

Zawodnicy sponsorowani przez PKN ORLEN odnosili w tym roku spektakularne sukcesy sportowe w wielu dyscyplinach. Świetny sezon mają za sobą m.in. polscy lekkoatleci. Młociarz Paweł Fajdek potwierdził swoją dominację na mistrzostwach świata, zdobywając tytuł już na piątym czempionacie z rzędu. Podczas mistrzostw Europy w Monachium lekkoatletyczna reprezentacja Polski zdobyła aż 14 medali. To był też świetny rok dla narodowych reprezentacji sportów drużynowych. Siatkarze zdobyli srebro mistrzostw świata, a koszykarze awanso-do strefy medalowej Eurobasketu, pierwszy raz od 1971 r.

Nie tylko sport zawodowy

Sponsoring Grupy ORLEN nie ogranicza się tylko do sportu zawodowego. Od lat koncern zaangażowany jest w autorskie projekty skierowane do dzieci i młodzieży. W 2021 r. w tego typu inicjatywach podejmowanych przez PKN ORLEN i Grupę Lotos wzięło udział ponad 62 tys. dzieci w całej Polsce. W porównaniu z 2015 r. dla obu firm oznacza to wzrost liczby projektów skierowanych do dzieci o ponad 200 proc. i wzrost nakładów finansowych na sport młodzieżowy o ponad 130 proc.

 Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN