Półmetek Akademii Patriotyzmu. Za nami III zjazd

Kraków już po raz trzeci gościł słuchaczy Akademii Patriotyzmu. III zjazd odbył się w miniony weekend 27-28 maja br. Partnerami projektu adresowanego do młodzieży z całej Polski są Totalizator Sportowy jako partner strategiczny oraz Fundacja Lotto im. H. Konopackiej. Organizatorem to krakowska fundacja Centrum im. Stanisława Staszica. Władysława Grabskiego.

W pierwszym dniu zjazdu słuchacze spotkali się z dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin oraz prezesem Radia Kraków, Mariuszem Bartkowiczem. Te pierwsze zajęcia wprowadziły słuchaczy w tajniki wystąpień publicznych, ale także uczyły sobie radzić w trudnych i kryzysowych sytuacjach. Druga część dnia i zajęcia z red. Bartkowiczem to warsztaty pt. "Media a trzeci sektor". Była to praktyczna lekcja tego, jak kształtować relacje pomiędzy mediami a organizacjami pozarządowymi.

Drugi dzień zjazdu rozpoczął się od spotkania z dr. Karolem Gacem, dziennikarzem i publicystą znanym z TVP, a jednocześnie redaktorem naczelnym portalu DoRzeczy.pl. W wykładzie "Dziennikarstwo internetowe. Teraźniejszość i perspektywy" przedstawił on uczestnikom projektu, tajniki i mechanizmy rządzące dziennikarstwem internetowym.

III zjazd zakończyła debata słuchaczy pt. "Patriotyzm. Sens życia czy pusty frazes?". Jak zauważa pomysłodawca Akademii, a zarazem prezes Centrum Grabskiego dr Krzysztof Tenerowicz, który był jej moderatorem: Zarówno sam przebieg, jak i też zaangażowanie słuchaczy w dyskusję bardzo mnie zaskoczyły. Mnogość wątków, liczne odniesienia do historii i współczesności, ale nade wszystko emocjonalność i wiedza uczestników jednoznacznie mnie przekonują, że był to świetny pomysł. Na tyle dobry, że podczas kolejnych zjazdów, bez wątpienia będziemy go twórczo kontynuować.

Akademia Patriotyzmu to ogólnopolski projekt edukacyjny adresowany do młodzieży z terenu całej Polski. Jego organizacja możliwa jest dzięki wsparciu partnera strategicznego, którym jest Totalizator Sportowy oraz zaangażowaniu drugiego z partnerów Fundacji Lotto im. H. Konopackiej. Kolejne, już czwarte spotkanie Akademii odbędzie się 17 czerwca br. Szczegółowe informacje na temat projektu są dostępne na stronie organizatora oraz w jego mediach społecznościowych.