Polska uzyskała niezależność gazową

Tomasz Stępień, prezes zarządu GAZ-SYSTEM S.A.
Tomasz Stępień, prezes zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

W kontekście bezpieczeństwa energetycznego i obecnej sytuacji warto wspomnieć, że mamy rekordowy poziom zapełnienia magazynów gazu sięgający około 80 proc. To bardzo dobra wiadomość zważywszy, że zimę mamy już za sobą – z Tomaszem Stępniem, prezesem zarządu GAZ-SYSTEM S.A., rozmawia ANDRZEJ RATAJCZYK
  

1. Kilka dni temu GAZ-SYSTEM uruchomił w Kędzierzynie-Koźlu nową tłocznię gazu, która pozwoli przesyłać gaz dostarczony przez Baltic Pipe i Terminal LNG w Świnoujściu na południe i południowy wschód Polski – od Dolnego Śląska aż po region Podkarpacia. Jakie znaczenie ma ta inwestycja dla krajowego systemu przesyłu gazu i bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju ?

 Uruchomienie nowej już 15. tłoczni w Krajowym Systemie Przesyłowym, to kolejny ważny etap realizowanego przez spółkę GAZ-SYSTEM planu inwestycyjnego, który ma na celu zmianę kierunku dostaw gazu do Polski ze wschodniego na północny. W pierwszym etapie inwestycji tłocznia w Kędzierzynie została wyposażona w trzy agregaty sprężarkowe napędzane turbinami gazowymi o łącznej mocy 23 MW. Równolegle przewidzieliśmy możliwość rozbudowy tego obiektu do sześciu sprężarek o mocy 69 MW. Powstanie tłoczni w Kędzierzynie-Koźlu, wraz z obiektem w Gustorzynie i rozbudowywanymi w ramach projektu Baltic Pipe tłoczniami w Goleniowie i Odolanowie, pozwoli zwiększyć moce sprężania systemu przesyłu gazu w Polsce o ponad 50 proc. Dzięki m.in. tym tłoczniom polski system gazowy jest obecnie odporny na wstrzymanie dostaw gazu z kierunku wschodniego.

2.  Kluczowym zadaniem GAZ-SYSTEM jest zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz transport paliw gazowych krajową siecią przesyłową. Jak przebiega proces rozbudowy tej sieci ?

W ramach realizowanego od 2016 r. największego w naszej historii programu inwestycyjnego dotyczącego infrastruktury gazowej, którego wartość sięga 20 mld zł, budujemy w całej Polsce ponad 2 tys. km nowych gazociągów. Rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów i tłoczni w ramach Korytarza Gazowego Północ–Południe, a także budowa nowych połączeń międzysystemowych z państwami sąsiednimi wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dzięki takim projektom jak Baltic Pipe, rozbudowie terminala LNG w Świnoujściu czy interkonektorom ze Słowacją i Litwą jesteśmy gotowi na to co właśnie się wydarzyło czyli sytuację przerwania dostaw gazu z Rosji. W kontekście bezpieczeństwa energetycznego warto wspomnieć, że mamy rekordowy poziom zapełnienia magazynów sięgający około 80 proc. To dobra wiadomość, zważywszy że mamy już za sobą zimę. 

3.  Kiedy można spodziewać się uruchomienia Baltic Pipe (połączenia gazowego Polski przez Danię z Norwegią), jednego z ze strategicznych projektów, który zwiększy poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski ?

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe nastąpi 1 października tego roku. Polska część tej magistrali jest gotowa w 98–99 proc. Część morska przeszła w kwietniu próby ciśnieniowe, a gazociągi lądowe są już zespawane. Proces budowy i rozbudowy tłoczni gazu jest bardzo zaawansowany, więc i tutaj wszystko przebiega zgodnie z planem. 

4. W jaki sposób finansowany jest największy w historii polskiego gazownictwa plan inwestycyjny realizowany przez GAZ-SYSTEM? 

Nasze inwestycje finansujemy obecnie z czterech źródeł. Pierwszym są oczywiście środki własne GAZ-SYSTEM, pochodzące przede wszystkim z opłat za przesył gazu. W skali naszej spółki wysokość EBITDA stanowi kwotę rzędu 0,8–1 mld zł rocznie. Kolejnym są środki unijne. Jeśli chodzi o ich wykorzystanie to jesteśmy jednym z liderów w Polsce bowiem w latach 2014–2019 pozyskaliśmy ok. 4,5 mld zł dotacji na inwestycje związane z systemem przesyłowym w Polsce. W ostatnim okresie otrzymaliśmy bardzo ważne dla ciągłości realizacji naszej strategii inwestycyjnej wsparcie Rządu RP w kwocie około 3 mld zł.  Pozostałe środki finansowe pozyskujemy z kredytów komercyjnych. 

Materiał promocyjny.