Polski Przedsiębiorca 2020 - Relacja

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska (3)
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska (3)

WYDARZENIE\Polski Przedsiębiorca 2020 Gazety Polskiej Codziennie

Promocja polskiej przedsiębiorczości i patriotyzmu gospodarczego

Rozstrzygnięto szóstą edycję konkursu „Polski Przedsiębiorca Gazety Polskiej Codziennie”, którego celem jest promowanie postaw rodzimych przedsiębiorców, wspierających rozwój polskiej gospodarki i przyczyniających się do propagowania patriotyzmu gospodarczego. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Organizowany od sześciu lat przez „Gazetę Polską Codziennie” konkurs stara się promować polską przedsiębiorczość, nagradzając najlepszych, najbardziej pomysłowych i innowacyjnych przedsiębiorców, eksporterów, którzy z powodzeniem sprzedają na zagranicznych rynkach swoje produkty, a także filantropów, dzielących się swoim sukcesem finansowym z potrzebującymi. Nominowanymi do nagrody w konkursie mogą zostać tylko osoby legitymujące się obywatelstwem polskim, zarządzające bądź będące właścicielami podmiotu gospodarczego mającego siedzibę na terytorium Polski i posiadającego większościowy udział polskiego kapitału.

– Szczególnie w obecnych czasach, kiedy próbuje się zaburzyć wszelkie wartości, należy wspierać ideę patriotyzmu w polskim społeczeństwie, w tym także ideę patriotyzmu gospodarczego. Dlatego „Gazeta Polska Codziennie” od 6 lat wyróżnia przedsiębiorców, którzy budują siłę polskiej gospodarki, promują markę „Made in Poland” – mówiła Beata Dróżdż, prezes zarządu Forum S.A., wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie”, podczas uroczystej gali zorganizowanej w Renaissance Warsaw Airport Hotel. – Gdyby nie patriotyzm gospodarczy, gdyby nie siła polskich firm, zwłaszcza tych małych i średnich, polska gospodarka nie poradziłaby sobie z kryzysem wywołanym pandemią – podkreślał Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie”.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Tarcze antykryzysowe uratowały tysiące firm

Potrzebę promowania polskiej przedsiębiorczości podkreślił też w swoim przesłaniu do organizatorów konkursu wicepremier Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości. – Cieszę się, że „Gazeta Polska Codziennie” uczestniczy w zmaganiach o lepszą Polskę. I to nie tylko w roli, jaka z natury rzeczy przynależy prasie, ale także za pośrednictwem takich inicjatyw jak konkurs „Polski Przedsiębiorca”, kształtujący dobry klimat wokół rodzimej przedsiębiorczości – wskazał prezes Kaczyński. Pisma do organizatorów i uczestników uroczystości skierowali też Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, oraz premier Mateusz Morawiecki. – Jestem przekonana, że podobnie jak w ubiegłych latach tak i obecnie jury konkursu nie miało łatwego zadania przy wyłanianiu laureatów konkursu. Rodzimi przedsiębiorcy niejednokrotnie już udowodnili, że ich produkty nie odbiegają jakością od zagranicznych, a często nawet je przewyższają, z powodzeniem konkurując na światowych rynkach. Polscy przedsiębiorcy wdrażają nowe technologie, są kreatywni i otwarci na opinie konsumentów – napisała marszałek Witek. Z kolei Matusz Morawiecki, gratulując wyróżnionym przedsiębiorcom, nawiązał do nowych wyzwań, z którymi musieli się oni zmierzyć w obliczu globalnej pandemii. – W pandemii mogliśmy się przekonać, że w niepewnych czasach to państwo musi wyjść z inicjatywą i wziąć na siebie odpowiedzialność. Dzięki tarczom antykryzysowym udało się uchronić przed upadkiem tysiące firm, miejsca pracy Polaków. Nie udałoby się to jednak bez potencjału polskiego biznesu, bez umiejętności i elastyczności polskich przedsiębiorców, którzy potrafili szybko dostosować się do nowej, trudnej rzeczywistości i przetrwać największy kryzys – podkreślił premier Morawiecki.

Wyłoniono laureatów w pięciu kategoriach

Podobnie jak w poprzednich latach w ramach konkursu „Polski Przedsiębiorca 2020 Gazety Polskiej Codziennie” wyłoniono laureatów w pięciu kategoriach: eksporter, innowator, lider przemysłu, reprezentant małych i średnich przedsiębiorstw oraz filantrop. W kategorii eksporter laur przypadł inż. Antoniemu Stolarskiemu, prezesowi firmy SaMASZ Sp. z o.o., jednego z największych polskich producentów maszyn rolniczych zielonkowych, tj. kosiarek, przetrząsaczy, zgrabiarek oraz maszyn komunalnych, w tym ramion wysięgnikowych, a także pługów i posypywarek do śniegu. Roczna produkcja firmy SaMASZ to 10 tys. sztuk maszyn w ponad 350 modelach, które sprzedawane są na polskim rynku i rynkach ponad 60 krajów na całym świecie. – Cieszę się, że wśród wyróżniających się polskich firm są producenci żywności, ale też przedsiębiorstwa zaopatrujące rolników w sprzęt, wykorzystywany w Polsce, jak i w wielu krajach świata – stwierdził uczestniczący w gali Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

W kategorii lider przemysłu laureatem tegorocznej edycji konkursu został Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A., jednego z największych przedsiębiorstw w kraju o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki, który swoją działalność prowadzi na czterech kontynentach. Koncern, który łącznie zatrudnia ponad 34 tys. pracowników, jest jednym z czołowych producentów miedzi na świecie (7. miejsce ) oraz srebra (2. miejsce). – KGHM pokazał, że polska firma nie tylko może rywalizować z zagranicznymi koncernami, ale i tę rywalizację wygrywać. W czasie pandemii spółka nie tylko wykonała plany, ale nawet je przekroczyła, inwestując przy tym miliardy złotych w rozwój – stwierdził Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

Nagrodę w kategorii innowator przyznano firmie farmaceutycznej Biomed Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A., która produkuje unikatowe, innowacyjne leki w takich segmentach jak: wakcynologia, onkologia, immunoterapia i ginekologia w oparciu o materiał biologiczny, a przede wszystkim drobnoustroje i osocze ludzkie. Głównym rynkiem działalności Biomed Lublin jest Polska, ale spółka systematycznie zwiększa też sprzedaż eksportową. Obecnie produkty Biomed Lublin sprzedawane są do ok. 30 krajów na 4 kontynentach.

Laureaci  kategorii MŚP, Filantrop i nagroda specjalna

Laureatem kategorii reprezentant małych i średnich przedsiębiorstw w tegorocznej edycji konkursu został Łukasz Wójcik, prezes Wójcik Spółka Jawna. Małżeństwo Ilona i Łukasz Wójcikowie, właściciele Cukierni Wójcik Domowe Specjały w Karpinie, w ciągu 15 lat przeszli drogę od małej cukierni do rozpoznawalnej w całej Polsce marki słodkości. Z kolei w kategorii filantrop zwyciężyła Ewa Błaszczyk-Janczarska, prezes zarządu Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”, która zajmuje się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Fundacja wybudowała Klinikę „Budzik” – pierwszy w naszym kraju wzorcowy ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce. Do września 2021 r. w klinice „Budzik”, która działa od lipca 2013 r., wybudziło się ponad 80 dzieci. Kilka lat temu fundacja podjęła działania zmierzające do stworzenia kliniki „Budzik” dla dorosłych, która ma powstać przy Szpitalu Bródnowskim w Warszawie.

fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Specjalnym wyróżnieniem redakcja „Gazety Polskiej Codziennie” uhonorowała Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, który swoją działalnością daje przykład, jak samorząd może sprawnie współpracować z rządem, środowiskiem biznesu dla rozwoju regionu.

/ar/