Prezydent RP Andrzej Duda gościem honorowym KRYNICA FORUM!

Już dzisiaj wystartowała pierwsza edycja KRYNICA FORUM w Krynicy Zdroju. Hasło tegorocznego wydarzenia to: „Wzrost i Odbudowa”. Wydarzenie otrzymało Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Podczas wydarzenia poruszone zostaną tematy kluczowe dla rozwoju Polski i Europy, w szczególności transformacji na arenie międzynarodowej i nowych wyzwań związa-nych z trwającą wojną w Ukrainie, rewolucji, którą spowodowała pandemia COVID-19 czy widmo zapaści gospodarczej w UE.

Uwaga organizatorów konferencji będzie skupiała się m.in. na drastycznie zmieniającym się obrazie naszego świata oraz zmianach równowagi sił w Europie i na świecie, spowodowanych bezprecedensową agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Honorowym gościem krynickiego forum będzie prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który wielokrotnie wykazywał się wsparciem narodu ukraińskiego.

Jednym z tematów konferencji ścieżki tematycznej pt. „Bezpieczeństwo i geopolityka” będzie debata Polskiej Agencji Prasowej, która zaprosiła Tomasza Jędruchowa, ko-respondenta TVP na Ukrainie, do dyskusji nad dziennikarstwem w dobie konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Gość odpowie m.in. na pytania, jak wygląda codzienna praca re-porterska, w jaki sposób zdobywane i weryfikowane są informacje oraz jak na co dzień radzić sobie z emocjami, które towarzyszą pracy reportera. Dyskusji będzie towarzy-szyła wystawa fotografii wojennych autorstwa m.in. znanego fotografa, szefa redakcji PAP Foto Andrzeja Lange, który opowie o swojej pracy i sile oddziaływania obrazu.

PAP, jako jeden z Patronów Medialnych wydarzenia Krynica Forum, zdecydował, że to właśnie podczas najbliższej edycji wydarzenia nastąpi oficjalne otwarcie wysta-wy fotografów wojennych. W strefie eventowej zostaną zaprezentowane plansze z fotografiami z Ukrainy, obrazującymi obecną rzeczywistość za naszą wschodnią gra-nicą. Cytatem przewodnim wystawy są słowa skierowane do Rosjan: „Atakując, zobaczycie nasze twarze, nie nasze plecy”, pochodzące z odezwy Wołodymira Zełeń-skiego, którą wygłosił 12 października w nocy.

Wojna w Ukrainie wprowadza nowy kontekst do rywalizacji wielkich mocarstw. Porządek międzynarodowy ulega destabilizacji i jednocześnie kształtuje się nowy. Podczas dyskusji „Panel Ambasadorów” w pierwszym dniu wydarzenia z pewnością padnie pytanie, czy wspomniany porządek świata będzie dwubiegunowy, czy wielobiegunowy – to zagadnienie najbardziej rezonuje w obecnej rzeczywistości geopolitycznej.

Organizatorem konferencji jest Instytut Kościuszki, Wyłącznym Partnerem Programowym Nowa Konfederacja, a Partnerem Tytularnym – Województwo Małopolskie. Miastem Gospodarzem Krynica Forum jest Krynica-Zdrój.

Patronat medialny