Ranking kont osobistych - recenzja najlepszych kont

fot. AdobeStock/d
fot. AdobeStock/d

Konto osobiste to w dzisiejszych czasach niezbędny produkt bankowy, bez którego trudno sobie wyobrazić łatwe i szybkie płatności, otrzymywanie wynagrodzenia czy wykonanie przelewu. Sprawdźmy zatem, na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając najlepiej dopasowane do nas konto osobiste, a także zweryfikujmy, jakie banki obecnie oferują nam najlepsze warunki otwarcia rachunku bieżącego.

Na co należy zwrócić uwagę przy wybieraniu idealnego konta bankowego dla siebie? 

Na samym początku warto omówić czynniki, które szczególnie warto przeanalizować, poszukując doskonałego konta bankowego. Wprawdzie praktycznie każdy bank co rusz bombarduje nas niezliczoną rzeszą reklam telewizyjnych, bannerów internetowych czy plakatów, nie powinniśmy dać wiary w te wszystkie kolorowe informacje o zerowych kosztach naszego konta. Przedstawiamy te czynniki, które dokładnie należy sprawdzić.

Przede wszystkim opłata miesięczna za prowadzenie rachunku. W zależności od oferty danego banku taka opłata może być całkowicie usunięta, jednak wciąż wiele banków stosuje relatywnie niską, kilku złotową opłatę, nieprzekraczającą 10 złotych miesięcznie. Coraz częściej jednak stosuje się wariant konta darmowego pod pewnymi warunkami. Klient może uzyskać darmowe prowadzenie konta, gdy na przykład spełni warunek comiesięcznego wpływu na konto lub wykona określoną liczbę przelewów, lub transakcji bezgotówkowych. Warto jednak przed założeniem rachunku dokładnie sprawdzić, jak do kwestii opłaty miesięcznej za prowadzenie konta podchodzi nasz bank.

Druga istotna opłata to opłata za kartę do konta. I w tym przypadku, podobnie jak w przypadku opłaty za prowadzenie rachunku występują różne ofert. Coraz więcej banków rezygnuje z naliczania takiej opłaty, gdy klient będzie aktywnie korzystać z karty debetowej. Co ciekawe, duża liczba banków oferuje swoim klientom zupełnie darmowe, bezwarunkowe korzystanie z kart bankomatowych.

I w końcu trzeci, równie ważny czynnik, czyli warunki wypłat pieniężnych w bankomatach obcych. Oczywiście, jeżeli przychodzi do wypłat z bankomatów należących do danego banku, o żadnych opłatach nie może być mowy. Prawdą jest jednak, że w mniejszych miejscowościach nie występują bankomaty wszystkich obecnych na rynku banków. Dlatego zwróćmy uwagę na to, czy bank pobiera jakiekolwiek prowizje za wypłatę z bankomatu obcego. W zależności od oferty niektóre banki stosują darmowe wypłaty z bankomatów obcych, podczas gdy inne banki skutecznie pobierają prowizję (wcale nie taką małą!) od każdej pojedynczej wypłaty. 

Gdy już omówiliśmy podstawowe czynniki, które powinny nas każdorazowo interesować przy otwieraniu nowego konta, spójrzmy na ranking najlepszych kont osobistych dostępnych obecnie na rynku. 

Konto Otwarte na Ciebie - BNP Paribas

Ranking najlepszych kont bankowych na rynku rozpocznijmy od nowoczesnego konta oferowanego przez popularny w Polsce BNP Paribas. Konto Otwarte na Ciebie to propozycja dla osób, które aktywnie poszukują nowoczesnych rozwiązań na rynku bankowym, a do tego nie lubią spełniać skomplikowanych warunków, by rachunek był darmowy. 

Konto Otwarte na Ciebie to rachunek, za którego prowadzenie nie zapłacimy nawet złotówki przez cały okres trwania umowy. Co więcej, bardzo dużą zaletą wynikającą z otwarcia konta w BNP Paribas jest możliwość wyboru jednej z 3 kart płatniczych. Najpopularniejsza, Karta Otwarta na Dzisiaj Mastercard będzie dla nas darmowa pod warunkiem, że wykonamy zaledwie jedną transakcję w miesiącu. W innym przypadku będzie to opłata wynosząca 5 złotych. Konto umożliwia korzystanie z wszystkich nowoczesnych metod płatności, począwszy od BLIK, przez Google i Apple Pay, aż po Fitbit czy Garmin Pay. To jeszcze nie wszystko. W ramach otwarcia konta każdy klient może skorzystać z darmowego ubezpieczenia "CYBER Pomoc".

eKonto osobiste - mBank 

Kolejny rachunek dedykowany miłośnikom bankowej cyfryzacji to eKonto osobiste proponowane przez mBank. Oczywiście takie podstawowe funkcjonalności jak aplikacja mobilna, możliwość rejestracji w profilu zaufanym ePUAP czy płatności za pomocą Google, czy Apple Pay są w mBank na porządku dziennym. Podobnie zresztą jak brak opłaty za prowadzenie konta bankowego.

Trochę inaczej jednak wygląda kwestia związana z wykorzystaniem karty do konta. W tym przypadku bank pobiera od nas miesięczną opłatę równą 7 złotych, chyba że w ciągu miesiąca uda nam się wykonać transakcje bezgotówkowe na kwotę wyższą niż 350 złotych. mBank pozwala również na realizowanie darmowych wypłat z obcych bankomatów, pod warunkiem jednak, że kwota wypłaty z bankomatu to minimum 100 złotych. W innych przypadkach zostaniemy obarczeni prowizją równą 2.5 zł.

Konto Direct - ING Bank Śląski

ING Bank Śląski to od wielu lat prekursor wielu pozytywnych zmian na rynku bankowości detalicznej i internetowej. Konto Direct tylko potwierdza tę tezę, oferując klientom naprawde interesujący rachunek, wyposażony w mnogość przydatnych funkcji. Wystarczy spojrzeć na szereg dodatkowych opcji - możliwość podpięcia pod kartę debetową innych rachunków walutowych, opcja Smart Saver, który oszczędza drobne kwoty z każdej wykonanej transakcji, czy aplikacja mobilna, która swoją funkcjonalnością w żadnym wypadku nie ustępuje pełnoprawnej bankowości internetowej

Jak kształtują się koszty prowadzenia rachunku Direct w ING? Przede wszystkim bezwarunkowo darmowe prowadzenie rachunku. Zakładając konto Direct, mamy pewność, że bank nie obarczy nas żadną prowizją z tytułu posiadania konta. W przypadku karty debetowej standardowa opłata to 7 złotych. Można ją jednak łatwo ominąć, wykonując transakcje bezgotówkowe na sumaryczną kwotę w miesiącu wynoszącą 300 złotych. Czy takie konto ma szanse na tytuł najlepszego rachunku na rynku? Prawdopodobnie tak by było, gdyby nie restrykcyjne opłaty za wypłaty z bankomatów obcych. Klient w miesiącu taką transakcję może wykonać zaledwie raz, nie ponosząc opłaty. Każda kolejna wypłata z obcego bankomatu wiąże się z podjęciem z naszego rachunku prowizji równej 5 zł. 

Konto 360 - Millennium Bank

Na koniec konto, które reklamuje się jako rachunek dla osób dla aktywnych. Skąd taka terminologia? Ze względu na warunki aktywności, które należy spełnić, by móc cieszyć się darmowym korzystaniem z konta. Niestety warunków tych jest więcej niż w powyższych propozycjach. 

Zacznijmy od opłaty za prowadzenie rachunku - standardowo 8 złotych, chyba że spełnimy dwa warunki. Pierwszy to zapewnienie wpływu 1000 złotych oraz wykonanie jednej transakcji za pomocą karty lub BLIKa. Druga opłata to opłata za kartę. Tutaj czeka nas opłata 7 złotych, chyba że spełnimy powyższe warunki zwalniające nas z opłaty za rachunek. Wynik takiego zapisu jest prosty. Jeśli spełnimy oba warunki, konto będzie darmowe. Jeśli jednak w ciągu miesiąca nie uda nam się spełnić jednego z nich, czeka nas sumaryczna opłata 15 złotych

Jak zatem wygląda kwestia wypłat z obcych bankomatów? Tutaj znowu w grę wchodzą te same warunki. Jeśli spełnimy oba, wypłaty z obcych bankomatów będą dla nas darmowe. Jeśli jednak nie uda nam się, zapłacimy 1 zł za wypłatę z bankomatu Planet Cash bądź Santander, i 5 zł za wypłatę z każdego innego, obcego bankomatu. 

Artykuł Sponsorowany