Wielki finał Akademii Patriotyzmu!

W ostatni weekend, w krakowskim Hotelu Galaxy odbył się VI zjazd Akademii Patriotyzmu. To ostatnie spotkanie w ramach IV edycji projektu, którego organizatorem niezmiennie pozostaje Centrum im. Władysława Grabskiego. Partnerem strategicznym tej edycji był Totalizator Sportowy, a uczestnikami młodzież z całej Polski.

Tegoroczna Akademia to dziesiątki godzin wykładów, warsztatów, debat i dyskusji. Uczestnicy niemal z całego kraju, blisko dwudziestu wykładowców i panelistów. Wśród tematyki dominowały zagadnienia związane z mediami, ekonomia czy historią. Zanim jednak doszło do podsumowania całego projektu, słuchacze wzięli udział w zajęciach VI zjazdu.

Ten ostatni to m.in. wykład prof. Tomasza Graffa, który w wykładzie "Historia i teraźniejszość. Dylematy naszych przodków" pokazywał analogię pomiędzy procesami politycznymi czy społecznymi przed wiekami i aktualnie. Zaowocowało to ciekawą i pouczającą dyskusją. Ta ostatnia towarzyszyła również spotkaniu z Anną Gomolą z krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego, która wygłosiła wykład "Makroekonomia – podstawy. Aktualna sytuacja makroekonomiczna Polski". Obrazu pierwszego dnia zajęć dopełniły debata "Jak powinna wyglądać nowoczesna edukacja?" oraz przede wszystkim warsztaty ze znanym negocjatorem, komentatorem i byłym policjantem, Dariuszem Lorantym. W niezwykle barwny sposób nie tylko przeprowadził warsztaty "Negocjacje. Specjalne i praktyczne obszary zastosowania", ale również odpowiedział na wiele pytań uczestników, ubarwiając je opowieściami z czasów swojej służby i pracy w służbach mundurowych.

Niedzielę rozpoczęły zajęcia z dr. Krzysztofem Tenerowiczem "Zarządzanie projektami w organizacjach pozarządowych". Przekonywał on młodzież do aktywności społecznej i obywatelskiej, jednocześnie rysując mapę zagrożeń i potencjalnych problemów, jakie mogą jej towarzyszyć. Następny punkt to dyskusja "Jak skutecznie edukować i szkolić młode osoby zaangażowane społecznie". Po niej odbyła się wieńcząca VI zjazd, a zarazem całą edycję uroczysta ceremonia wręczenia dyplomów ukończenia Akademii.

Podsumowując tegoroczną, już czwartą edycję Akademii Patriotyzmu można bez wątpienia streścić, że po raz kolejny doskonale wpisywała się w mapę potrzeb i oczekiwań młodzieży. Zmieniają się oczekiwania słuchaczy, w programie znajduje się coraz więcej zajęć praktycznych, coraz większy odsetek uczestników stanowią też osoby już działające społecznie czy publicznie. Nie zmienia się jednak zapotrzebowanie na takie spotkania, podczas których w konwencji warsztatów, praktycznych zajęć, a nawet nieformalnych rozmów i polemik można poszerzać swoją wiedzę i poszerzać doświadczenie. Tego wszystkiego nie byłoby gdyby nie partnerzy projektu, którymi w tej edycji byli: Totalizator Sportowy (partner strategiczny) oraz Fundacja LOTTO im. Stanisława Staszica. Haliny Konopackiej. Dzięki ich wsparciu udział w projekcie był całkowicie darmowy, a jego uczestnicy mogli się skupić na zajęciach oraz ich praktycznym wykorzystaniu w codziennym działaniu. Jak mówią organizatorzy: Do zobaczenia w kolejnej edycji!

/red./