Wielkie kolarskie święta przed nami

Już 10 września w Augustowie zorganizowana zostanie kolejna duża impreza skierowana dla wszystkich kolarzy amatorów – ORLEN Lang Team Race. Uczestnicy mogą liczyć na profesjonalną oprawę i scenografię z Tour de Pologne. Tydzień później kolejne tego typu wydarzenie zaplanowane jest w Bytowie w województwie pomorskim. Ale to nie wszystko, bo swoje sportowe święto będą mieli także kolarze zawodowcy – 9 i 10 września w województwie podlaskim odbędzie się ORLEN Wyścig Narodów, czyli zawody z prestiżowej serii UCI Nations.

Jan Przemyłski

Z badania sondażowni IPSOS, przeprowadzonego w 28 krajach na początku tegorocznego lata, wynika, że blisko dwie trzecie ankietowanych osób dorosłych deklaruje, że umie jeździć na rowerze. W Polsce jest ich najwięcej, bo aż 82 proc. Jednocześnie nasz kraj, razem ze Szwecją i z Holandią, jest w grupie państw, gdzie mieszkańcy najczę-ściej posiadają własne dwa kółka. Średnio na świecie 42 proc. osób ma własny rower, natomiast w Polsce jest to blisko 69 proc., w Holandii – 72 proc., a w Szwecji – 68 proc.

W związku z bardzo dużą popularnością kolarstwa w naszym kraju organizowanych jest coraz więcej imprez sportowych o tej tematyce. Jedna z najciekawszych odbędzie się już za kilkanaście dni w Augustowie, a mowa oczywiście o ORLEN Lang Team Race.

Poczuć się jak zawodowy kolarz

ORLEN Lang Team Race to szosowe wyścigi kolarskie dla amatorów w oprawie, której nie powstydziłyby się największe wydarzenia kolarskie na świecie. Główną ideą inicjatywy są popularyzacja sportów rowerowych, zachęcanie do aktywności fizycznej oraz promocja najpiękniejszych zakątków Polski.

Najbliższy event w ramach ORLEN Lang Team Race odbędzie się już 10 września w Augustowie. Organizatorzy zapraszają na zupełnie nową trasę, którą po amatorach pokonają także zawodowi kolarze w ramach ORLEN Wyścig Narodów.

„Nie zwalniamy tempa i uruchamiamy zapisy na kolejny wyścig! Wszystkich amatorów zapraszam 10 września do Augustowa. Organizujemy tam imprezę z cyklu ORLEN Lang Team Race w prawdziwie zawodowej oprawie. W tym samym czasie będzie odbywał się ORLEN Wyścig Narodów. Czyli zawody dla kolarzy z reprezentacji narodowych. Do zo-baczenia!” – napisał na swoim facebookowym profilu Czesław Lang, legenda polskiego kolarstwa i inicjator imprezy. Uczestnicy imprezy zostaną podzieleni na dwie grupy wie-kowe – od 16. do 18. roku życia i grupa 19+. Na nich będą czekały trasy o długości 65 km lub 85 km.

Tydzień po zawodach w Augustowie odbędzie się drugi wyścig z cyklu – tradycyjnie już w Bytowie, czyli rodzinnych stronach Czesława Langa. Organizator przewidział tam trasy o długości 41 km i 104 km. Szczegóły dotyczące zapisów na oba wydarzenia zaleźć można na stronie langteamrace.pl.

Inicjatorzy imprezy zapewniają, że uczestnicy wyścigu mogą liczyć na starannie dobrane, zabezpieczone trasy, scenografię z Tour de Pologne, niezwykłą atmosferę ko-larskiego peletonu, profesjonalny pomiar czasu, a najlepsi także na dekorację na podium dla zwycięzców.

Warto podkreślić, że ORLEN Lang Team Race to także wielkie święto dla kibiców i lokalnych społeczności. W miasteczku wyścigu można spotkać gwiazdy kolarstwa, a także zwiedzić stoiska sponsorskie. Relacje z wydarzenia będą także dostępne w wielu polskich mediach.

ORLEN Wyścig Narodów

Jednak jak wcześniej wspomnieliśmy, ORLEN Lang Team Race to niejedyna duża impreza kolarska, jaka czeka nas w najbliższym czasie.

Już 9 i 10 września kilkanaście ekip z różnych krajów przyjedzie do województwa podlaskiego, aby walczyć o zwycięstwo w ORLEN Wyścigu Narodów, czyli zawodach z prestiżowej serii UCI Nations.

Pierwszego dnia zmagań zawodowcy będą mieli do pokonania 156,9 km z Supraśla do Białegostoku. Trasa będzie prowadzić po względnie płaskim terenie. Ciekawostką na tym etapie będzie bez wątpienia przejazd po kostce brukowej w okolicach zabytkowego zamku w Tykocinie. Przewyższenie na tym etapie wynosi 1000 m. Finisz, podobnie jak w roku ubiegłym, zaplanowano na alei Piłsudskiego w Białymstoku.

Drugi etap to odcinek 135 km ze stolicy województwa podlaskiego do Augustowa. Trasę charakteryzują trzy podobne do siebie podjazdy oraz duża liczba całkiem prostych od-cinków, prowadzących przez podlaskie lasy. Co ciekawe, suma przewyższeń na tym etapie wynosi 750 m.

– Chcemy tym wyścigiem odbudować ducha rywalizacji reprezentacji narodowych. Coś, co przed laty przykuwało uwagę wszystkich kibiców na świecie. Doskonale wiem, ile znaczy start w biało-czerwonej koszulce. To z jednej strony ogromne wyróżnienie, a z drugiej wielka motywacja do walki – mówi Czesław Lang.

Przypomnijmy, że organizowany przez Lang Team wyścig, który należy do kalendarza UCI (Międzynarodowej Unii Kolarskiej), przyciąga młode talenty, które właśnie tutaj mają okazję zaznaczyć swoją obecność i pochwalić się formą. – Pamiętam swój start w ORLEN Wyścigu Narodów w Bukowinie Tatrzańskiej. To bardzo miłe wspomnienie, wyścig był dobrze zorganizowany i cieszę się, że mogłem wrócić do Polski – mówił Ethan Hayter po zdobyciu koszulki lidera Tour de Pologne po 6. etapie 79. edycji wyścigu.

Nie tylko zabawa, ale także pomoc

W lipcu na łamach „Codziennej” pisaliśmy o innej imprezie kolarskiej, której sponsorem tytularnym jest PKN ORLEN – ORLEN Tour de Pologne Amatorów. Do Arłamowa, gdzie pod koniec lipca odbyły się zawody, przybyło niemal 2 tys. kolarzy amatorów. Organizator rywalizacji, Lang Team, podjął decyzję o przekazaniu części kwoty z każdego wyku-pionego pakietu startowego na rzecz Fundacji Aniołów Stróżów, a Fundacja ORLEN zagwarantowała podwojenie tej kwoty. Tym sposobem na konto Fundacji trafi 100 tys. zł. Środki te zostaną wykorzystane na wsparcie dzieci z Ukrainy dotknięte wojną.

Artykuł powstał we współpracy z PKN ORLEN