Wielkie święto żużlowe w Warszawie

Foto. mat.prasowy
Święto żużlowe w Warszawie

14 maja na stadionie PGE Narodowy rozegrany zostanie 2022 ORLEN Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland, czyli jedne z najważniejszych zawodów żużlowych z udziałem najlepszych zawodników z całego świata. Z powodu pandemii COVID-19 impreza była przekładana kilkukrotnie. Ostatecznie zmagania sportowców będzie w niedzielę oglądało blisko 55 tys. kibiców. Największe nadzieje pokładane są w Bartoszu Zmarzliku, który notuje fantastyczny początek sezonu. Przypomnijmy, że zawodnik ORLEN Teamu to m.in. dwukrotny indywidualny mistrz świata (2019, 2020) i aktualny indywidualny wicemistrz świata.
Początki żużla w Polsce datuje się na lata 30. XX w. Zorganizowane 7 sierpnia 1932 r. w Mysłowicach zawody indywidualne uznaje się za pierwsze indywidualne mistrzostwa Polski. Od tamtego czasu sport ten mocno ewoluował, a polska liga żużlowa stała się jedną z najmocniejszych na świecie. Nasz kraj dorobił się w tym okresie także wielu fenomenalnych reprezentantów w czarnym sporcie. Należy tutaj wymienić m.in. Bartosza Zmarzlika, który od lat święci triumfy na torach na całym świecie. Zawodnik ORLEN Teamu najbliższą okazję do zaprezentowania swoich ponadprzeciętnych umiejętności będzie miał w najbliższy weekend, i to w nie byle jakim miejscu, bo na PGE Narodowym w Warszawie.

Święto żużla w stolicy

Już 14 maja br. na największym stadionie w Polsce (PGE Narodowy) rozegrany zostanie 2022 ORLEN Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Jest to impreza, która na stałe wpisała się do żużlowego kalendarza i cieszy się ogromną popularnością wśród najlepszych zawodników z całego świata. Ze względu na pandemię w ostatnich dwóch latach wydarzenie nie mogło być zorganizowane. W związku z COVID-19 zawody przekładano kilkukrotnie: najpierw na 8 sierpnia 2020 r., a następnie na 15 maja 2021 r. i 7 sierpnia 2021 r. Ostateczna data ich rozegrania to najbliższa sobota, 14 maja. Organizatorzy informują, że wszystkie bilety zakupione na edycję zaplanowaną w roku 2020 zachowują ważność 14 maja. Ponadto bilety uprawniające do oglądania zawodów z lóż PGE Narodowego, zaproszenia oraz nagrody konkursowe z 2020 r. także zachowują ważność w aktualnym terminie zawodów. Nie trzeba ich wymieniać ani w żaden inny sposób aktualizować lub potwierdzać. Zmagania najlepszych żużlowców, w tym aktualnego indywidualnego wicemistrza świata Bartosza Zmarzlika, na żywo oglądać będzie ok. 55 tys. widzów.
Warto zaznaczyć, że sobotnią imprezę uzupełniają testy toru we wtorek 10 maja. Odpowiedzialni będą za to polscy juniorzy. To już tradycja, że ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland poprzedza taki wyścig.
Test toru na PGE Narodowym będzie piętnastobiegowym turniejem, w którym weźmie udział dziesięciu zawodników. Impreza niestety będzie zamknięta dla mediów i publiczności.

Ciekawostki o Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland

Pierwsze zawody Grand Prix na PGE Narodowym odbyły się 18 kwietnia 2015 r. Impreza była oficjalnym pożegnaniem Tomasza Golloba z cyklem Grand Prix. Wówczas triumfatorem został Słoweniec Matej Zagar, który wywalczył 8 punktów. Rok później pierwszą lokatę zajął Brytyjczyk Tai Woffinden. Ostatnie rozegrane zawody odbyły się w 2019 r. Zwycięzcą został Duńczyk Leon Madsen.

Wielkie oczekiwania wobec naszego czempiona

Jak już wcześniej informowaliśmy, na PGE Narodowym w sobotę będziemy mogli podziwiać m.in. naszego najlepszego zawodnika w czarnym sporcie Bartosza Zmarzlika. Zawodnik ORLEN Teamu zaliczył fantastyczny start tegorocznego sezonu. Aktualny indywidualny wicemistrz świata wygrał żużlowe Grand Prix Chorwacji w Gorican, pierwszą eliminację indywidualnych mistrzostw świata. Warto odnotować, że drugie miejsce zajął Maciej Janowski, a trzeci był Duńczyk Mikkel Michelsen.
Zmarzlik w rundzie zasadniczej zdobył 12 punktów, lepszy był tylko Janowski, który miał o jedno oczko więcej. Natomiast w polsko-duńskim finale zawodnik ORLEN Teamu nie pozostawił rywalom żadnych złudzeń. Pierwszą pozycję zajmował od startu do mety, natomiast za jego plecami zaciętą walkę o drugą lokatę stoczyli Janowski i Michelsen. Czwarty zawodnik finału, Anders Thomsen, mimo zaciętych prób nie zdołał dogonić Polaków i swojego rodaka i ostatecznie zabrakło dla niego miejsca na podium.
Przypomnijmy, że po ataku militarnym Rosji na Ukrainę z rywalizacji wykluczono zawodników z kraju agresora – ubiegłorocznego mistrza świata Artioma Łagutę i brązowego medalistę Emila Saj-futdinowa. Zrezygnowano także z zawodów, które miały się odbyć w rosyjskim Togliatti.
Najbliższy turniej GP odbędzie się właśnie 14 maja w Warszawie. Oprócz tej imprezy czeka nas jeszcze dziewięć kolejnych rund w ramach GP, a jedna trzecia z nich zostanie rozegrana w naszym kraju.


Poniżej przedstawiamy rozpiskę zawodów w tym sezonie:

  • 14 maja Warszawa 
  • 28 maja Praga (Czechy) 
  • 4 czerwca Teterow (Niemcy) 
  • 25 czerwca Gorzów Wlkp. 
  • 13 sierpnia Cardiff (Walia) 
  • 27 sierpnia Wrocław 
  • 10 września Vojens (Dania) 
  • 17 września Malilla (Szwecja) 
  • 1 października Toruń 
  • 5 listopada Oceania

Materiał Partnera