Wiosną będzie można polecieć w świat z Radomia

Na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku ma zostać uruchomione Lotnisko Warszawa-Radom, które ma szansę stać się centrum turystyki lotni-czej. Lotnisko im. Stanisława Staszica Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku dostosowane będzie głównie do obsługi ruchu czarterowego i niskokosztowego, ale operować z niego ma też nasz narodowy przewoźnik PLL LOT, który już zapowiedział uruchomienie połączeń do Kopenhagi, Paryża i Rzymu.

W październik 2018 r. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) przejęło lotnisko w Radomiu w celu przygotowania go do obsługi ruchu czarterowego i niskokosztowego. Projekt rozbudowy i modernizacji portu lotniczego zakładał m.in. budowę nowego terminala, wydłużenie i przebudowę drogi startowej i płyt postojowych. Nowy terminal, którego budowę zakończono pod koniec sierpnia, będzie najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce. Terminal jest przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, będzie można go rozbudować, zwiększając jego przepustowość do 9 mln pasażerów. Dzięki wydłużeniu drogi startowej i rozbudowie terminalu lotnisko będzie mogło przyjmować najpopularniejsze maszyny pasażerskie – airbusy A320 i A321neo czy boeingi B737, a nawet większe samoloty.

Lotnisko Warszawa-Radom poprzez przejęcie części ruchu z Lotniska Chopina przyczyni się do odciążenia stołecznego portu, którego przepustowość w ostatnich latach, na skutek dy-namicznego rozwoju ruchu tranzytowego (przesiadkowego), została niemal wyczerpana. Pozwoli także na wytworzenie maksymalnie dużego potencjału ruchu tranzytowego na Lotnisku Chopina (tzw. masy krytycznej), który zostanie przeniesiony do Centralnego Portu Komunikacyjnego w chwili jego uruchomienia.

Z myślą o wygodzie pasażerów

Nowy terminal lotniska Warszawa-Radom został zaprojektowany i zbudowany z myślą o komforcie pasażerów, dla których udostępnione będzie m.in. darmowe szybkie Wi-Fi 5G, wydzie-lona strefa edukacyjna. Obiekt ma też być miejscem prezentacji okazjonalnych instalacji artystycznych.

W terminalu o powierzchni 30 tys. mkw. będzie 30 stanowisk check-in, dziewięć kontroli bezpieczeństwa, po osiem kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. – Terminal ma prosty układ, w którym ludzie nie będą się gubić. Ma przestrzeń, która sprawia, że będzie tam pasażerom wygodnie. A tworzona tam część handlowo-gastronomiczna pozwoli ocze-kującym na wylot przyjemnie spędzać czas. Jestem absolutnie przekonany, że pasażerowie polubią to lotnisko – mówi Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze".

Korzyści dla miasta i regionu

Otwarcie nowego lotniska przyniesie także korzyści dla Radomia i regionu. Dzięki planowanej przebudowie i modernizacji tras kolejowych oraz dróg dojazdowych centralnej Polski znacznie skróci się czas dojazdu do Radomia z dużych miast środkowej Polski: z Warszawy, Łodzi, Kielc, Lublina, a nawet Krakowa czy Bydgoszczy. To z kolei przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej Radomia oraz regionu Mazowsza, a co się z tym wiąże – stworzenia nawet kilkunastu tysięcy nowych miejsc pracy, nie tylko w sektorze lotniczym, ale także w handlu, logistyce czy usługach. – Czekamy na dokończenie drogi S-12 do Lublina, a także linii kolejowej nr 8, która umożliwi dojazd do i z Warszawy w mniej niż godzinę. To duża szansa dla lotniska i dla miasta. Radom od maja do września jest naprawdę dobrym miejscem, żeby spędzić tu trochę czasu, więc liczymy też na wzmożenie ruchu turystycznego w naszym mieście – mówił Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia, podczas XI Forum Promocji Turystycznej, zorganizowanego w październiku w terminalu lotniska Warszawa-Radom. Zdaniem Izabeli Stelmańskiej, zastępcy dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, port lotniczy Warszawa-Radom ma szansę pomóc w rozwoju turystyki na południo-wym Mazowszu, ale zależy to od rozwoju siatki połączeń regularnych.

Do europejskich stolic i na zagraniczne wakacje

Pierwszym przewoźnikiem lotniczym, który ogłosił uruchomienie regularnych połączeń z lotniska Warszawa-Radom, są Polskie Linie Lotnicze LOT. Nasz narodowy przewoźnik już od najbliższego sezonu letniego będzie oferował z radomskiego lotniska rejsy do Kopenhagi, Paryża i Rzymu. – Kierunki zaproponowane przez LOT to idealne miejsca docelowe, zarówno w celach służbowych, jak i turystycznych. Bardzo się cieszymy, że nasz narodowy przewoźnik dostrzegł potencjał wśród pasażerów z regionu oraz samego radomskiego portu. My postaramy się, aby radomskie lotnisko polubili pasażerowie i chętnie z niego latali – zapewnia Anna Dermont, rzecznik prasowy PPL.

Regularne loty z radomskiego lotniska zostaną zainaugurowane w sezonie letnim 2023 r., który w branży lotniczej zaczyna się na przełomie marca i kwietnia. Będą odbywać się trzy razy w tygodniu i planowane są boeingami 737-800. – Otwarcie lotniska w Radomiu daje nam szansę na przeniesienie części ruchu point-to-point i zmniejszenie obciążenia Lotniska Chopina. LOT w ostatnich latach konsekwentnie poszerzał swoją siatkę połączeń, otwierając kilkadziesiąt nowych kierunków. Dzięki przeprowadzonym analizom popytowym zdecydowaliśmy się uruchomić z Radomia trzy kierunki: do Rzymu, Paryża i Kopenhagi. Jestem przekonany, że te kierunki będą cieszyły się zainteresowaniem wśród mieszkańców Warszawy i południowego Mazowsza – wskazuje Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy PLL LOT.

W sezonie letnim z nowego lotniska będzie można również polecieć na wakacje na południe Europy. Oferowanie wycieczek z wylotem z Radomia zadeklarowały już biura podróży Ne-kera oraz Itaka. W ofercie tych touroperatorów znajdą się wycieczki do Albanii, Bułgarii, Grecji, Hiszpanii i Turcji. Kolejnym biurem podróży zainteresowanym korzystaniem z radomskiego lotniska jest Sun&Fun Holidays. Podczas XI Forum Promocji Turystycznej Semir Hamouda, dyrektor generalny Sun&Fun Holidays, poinformował, że jego biuro rozważa uruchomienie dwóch kierunków czarterowych z Radomia – na Dżerbę w Tunezji oraz do Burgas w Bułgarii. Przedstawiciele branży turystycznej spodziewają się, że z radomskiego lotniska będą też latać na wakacje klienci biura podróży Coral Travel, które w ub.r. podpisało z PPL list intencyjny w sprawie otwar-cia kilku połączeń czarterowych.