Wydarzenie\ XVI Koncert Niepodległości „ŻYWIĄ Y BRONIĄ”

Muzyka upamiętni Insurekcję Kościuszkowską


Już 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego o godz. 20.00 odbędzie się Koncert Niepodległości, tym razem pod tytułem „Żywią y bronią”, w tej edycji wydarzenia upamiętniona zostanie bowiem 230. rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej. Organizatorami koncertu są Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.


Koncert Niepodległości to zainicjowany w 2009 r. projekt Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek „Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent. Wydarzenie ma już za sobą 49 edycji w Polsce i za granicą, a w jego dossier znajduje się już ponad 200 kompozycji, aranżacji i blisko 30 odrębnych scenariuszy. Projekt tworzy międzynarodowy zespół muzyków sesyjnych, w którego skład weszło przez lata blisko 250 artystów z Polski, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Armenii.  

Inspiracją XVI Koncertu Niepodległości „Żywią y bronią” jest 230. rocznica wybuchu wojny Polski z Rosją i Prusami, znanej jako Insurekcja Kościuszkowska 1794 r. Jest to łącznie 56. edycja wydarzenia, które od 16 lat realizowane jest w Polsce, Kanadzie, Australii, na Litwie i na Łotwie. W 2019 r. anglojęzyczna edycja wydarzenia zaprezentowana została w Bazie NATO w Ādaži na Łotwie. Tytuł tegorocznej edycji Koncertu Niepodległości stanowi dewiza kosynierów krakowskich z czasów insurekcji kościuszkowskiej. Widoczna jest ona na sztandarze insurekcji, który zachował się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego. Został on nadany oddziałowi kosynierów krakowskich przez Tadeusza Kościuszkę 16 sierpnia 1794 r. podczas oblężenia Warszawy przez Prusaków. Celem narracji jest upamiętnienie Powstania Kościuszkowskiego, jak i ukazanie zasług wojennych i czynu niepodległościowego polskich chłopów, włościan, kmieci i rolników w perspektywie wielowiekowej  historii Polski, począwszy od  XVI w. aż po czasy współczesne.


Repertuar XVI Koncertu Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, stanowią m.in. współczesne kompozycje oraz hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. Zaprezentowane zostaną współczesne kompozycje stworzone m.in. do wiersza Marii Konopnickiej „A jak poszedł król na wojnę” (1885), słów pieśni tradycyjnej „Na Kopańskim moście” (XIX w.) i pieśni Konfederatów Barskich „Zdaj się Polaku w opiekę Maryi” (1768), „Bartoszu, Bartoszu” (1837), Rota (1908), Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych (1940) oraz piosenki Jacka Kaczmarskiego „Korespondencja klasowa” (1979/1985). Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają „Mazurka Dąbrowskiego” (1797).

W ciągu 17 lat pracy nad Koncertem Niepodległości, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy ona oryginalne brzmienia dawnych pieśni z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej oraz różnych współczesnych gatunków muzyki.

W ramach ewaluacji Koncertu Niepodległości, w 2017 roku Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej uruchomiła historyczno-edukacyjny portal Śpiewnik Niepodległości. Udostępnia on dorobek polskiej pieśni patriotycznej wraz z narzędziami do samodzielnej nauki ich wykonywania oraz przykładowymi interpretacjami Koncertu Niepodległości. Pieśni opatrzone są komentarzem literackim i historycznym, a portal jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Nowatorski projekt wysoko doceniła społeczność internetowa. Obecnie Śpiewnik gromadzi blisko 3 miliony indywidualnych użytkowników (głównie młodzież i animatorów kultury), którzy wykonali ponad 7 milionów odsłon.


Patronat Medialny