Z kredytem FENG po nowe technologie

Kredyt technologiczny z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) to wsparcie dla przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy chcą rozwi-jać swoje firmy w oparciu o szeroko rozumiane innowacje oraz działania badawczo-rozwojowe (B+R). Już od 23 marca br. przedsiębiorcy z tego sektora będą mogli wnioskować o ten instrument wsparcia w Banku Pekao S.A. Inwestycja może uzyskać dotację z UE nawet do 70 proc. kosztów kwalifi

Kredyt technologiczny FENG stanowi pomoc w rozwoju technologicznym dla firm, które wdrażają innowacyjne technologie i uruchamiają za ich pomocą produkcję nowych lub znacząco ulepszonych produktów bądź usług. Bank Pekao S.A. zapewnia bezpłatne konsultacje dla przedsiębiorców, a także, we współpracy z renomowanymi firmami konsultingowymi, profesjonalne usługi doradztwa unijnego – od opracowania wniosku po rozliczenie projektu.

Okazja do ulepszenia produkcji

Przedsiębiorstwo może ubiegać się o dofinansowanie na zakup maszyn i urządzeń oraz budowę budynków i budowli pod warunkiem, że projekt, który realizuje, opiera się na wdrożeniu nowej technologii opracowanej we własnym zakresie, we współpracy z jednostką naukowo-badawczą lub w ramach technologii nabytej. Kredyt jest częściowo spłacany dotacją unijną (premią technologiczną), która może wynieść nawet do 70 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, w zależności od miejsca realizacji projektu i wielkości firmy, zgodnie z Mapą pomocy regionalnej na lata 2021–2027.

– Kredyt technologiczny z dotacją UE to doskonała okazja dla firm do ulepszenia swoich procesów produkcyjnych lub usługowych niższym kosztem, a pula środków jest po-kaźna, bo wynosi aż 578 mln zł. W Banku Pekao najważniejsi są klienci, dlatego chcemy im pomóc i przeprowadzić ich przez proces wnioskowania możliwie sprawnie. W tym celu uruchomiliśmy bezpłatne konsultacje dla przedsiębiorców, oferujemy także profesjonalne usługi w zakresie opracowania dokumentacji aplikacyjnej we współpracy z firmami doradczymi – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., nadzorująca Pion Bankowości Przedsiębiorstw.

Promesa i konsultacje z doradcą

Co ważne, firma podlega ocenie zdolności kredytowej na samym początku ubiegania się o premię technologiczną, a otrzymana od banku promesa jest ważna aż 9 miesięcy. Długi termin ważności pozwoli przedsiębiorcy na spokojne oczekiwanie na wynik konkursu w Banku Gospodarstwa Krajowego. Nabór wniosków startuje 23 marca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2023 r. Do rozdysponowania jest aż 578 mln zł.

Oferta dotyczy zarówno dotychczasowych klientów, jak i przedstawicieli firm planujących inwestycje oparte o finansowanie preferencyjne.

Bank skoordynuje działania

Jednocześnie, we współpracy z renomowanymi firmami konsultingowymi, Bank Pekao S.A. wesprze klienta w profesjonalnym przygotowaniu wniosku aplikacyjnego. Na podstawie umowy trójstronnej klient –bank–firma doradcza będzie nadzorował wszystkie działania, mające na celu skuteczne pozyskanie środków z dotacji. Co ważne, wszelkie informacje przekazane przez klienta na temat planowanego przedsięwzięcia będą objęte tajemnicą bankową, co gwarantuje ich bezpieczeństwo. Zakontraktowana firma konsultingowa może pomóc także w rozliczeniu projektu.

Z doradcami Banku Pekao S.A. można skontaktować się za pomocą adresu e-mail: eufundsoffice@pekao.com.pl lub infolinii banku pod numerem: (22) 821 88 22. Informacji udzielają również centra biznesowe MŚP, których lista znajduje się na stronie: https://www.pekao.com.pl/placowki-i-bankomaty.

Materiał powstał we współpracy z Bankiem Pekao S.A.