Zalety wędkarstwa — dlaczego warto jeździć na ryby?

Pytając przypadkowych wędkarzy, dlaczego warto uprawiać tę aktywność, z pewnością otrzymamy różne odpowiedzi. Część osób wybiera to hobby ze względu na możliwość odcięcia się od pędzącego świata, inni z kolej przeciwnie, odczuwają dużą adrenalinę podczas połowów. Można śmiało stwierdzić, że wszystko zależy od człowieka, a wędkowanie jest taką małą odskocznią od codzienności i pracy.

Wędkarstwo w Polsce ma długą tradycję i jest wybierane jako forma odpoczynku, hobby, czy też dyscyplina sportowa. Szacuje się, że mamy 1,5 mln wędkarzy, jest to ogromna liczba stanowiąca 4% całkowitej populacji kraju.

Niedrogie hobby

Do rozpoczęcia przygody z wędkarstwem konieczne będzie zakupienie sprzętu oraz akcesoriów przeznaczonych do łowienia ryb, zaopatrzyć w nie może nas sklep wędkarski Warszawa. Nie jest to ogromny wydatek a śmiało, można stwierdzić, że większość osób bez problemu będzie mogła sobie na niego pozwolić. Oczywiście w miarę rozwoju warto inwestować w bardziej dopasowany i efektywniejszy sprzęt, ale na początek wystarczy podstawowy zestaw wędkarski.

Kontakt z naturą – odcięcie od zgiełku

Dzisiaj tak rzadko udaje się nam wyrwać z codziennej rutyny. Nawet jeśli uprawiamy jakąś aktywność, to ciężko jest się odciąć od zewnętrznego świata i korzystać z dobrodziejstw natury. Wędkarstwo daje tą możliwość. Ciężko o większe odprężenie niż to, które otrzymujemy, siedząc na kocu i mając przed sobą rzekę lub jezioro. Na dodatek w miejscu, w którym nasz telefon nie znajdzie zasięgu. Tylko my, natura i nasze przemyślenia. Daje to świetną sposobność na zatrzymanie się w naszym galopujących świecie i skupienie się na sobie i własnych odczuciach. Dodatkowo olejki zawarte w roślinach, a szczególnie drzewach będą działały na nas relaksująco.

Spędzanie czasu z najbliższymi

Widząc wędkarzy, często możemy zauważyć osoby, które siedzą lub stoją samotnie z wędką. Jest to dobry sposób, jeśli chce się złowić jak największą liczbę ryb, spokój i cisza na pewno w tym nam pomogą. Jednocześnie nie każdy musi uprawiać ten styl połowów. Zawsze można skorzystać z wędkowania, by zbliżyć się z naszymi znajomymi czy rodziną. Dzieci z pewnością zafascynują się hobby taty, a jeśli opowie im to z pasją, to zawsze mogą złapać bakcyla. Samo nocowanie na łące, w namiocie czy hamaku ma swój urok. Na pewno pamiętamy z młodości, że to właśnie klimat takich wyjazdów dawał nam możliwość zwierzenia się lub wyznania uczuć swojej wybrance.

Adrenalina

Patrząc z boku, można pomyśleć, że wędkowanie jest aktywnością. Tak często jest, ale wynika to najczęściej celów wędkowania. Jeśli chcemy złowić jak najwięcej ryb, będziemy musieli się mocno skupić podczas wyczekiwania na branie. Samo to dostarcza nam pewien niepokój. Gdy ryba już się zahaczy, musimy zacząć z nią walczyć. W przypadku małej ryby, nie jest to problem, ale gdy złapiemy większą, wyciągnięcie jej z wody, nie będzie łatwe. Będziemy musieli tak to zrobić, by nie zerwać linki, wykorzystywać prądy wody i zachowanie ryby. Dodatkowo taka walka może trwać nawet ponad godzinę.

materiał Partnera