Zielona Karta Samochodu - czy już o niej słyszałeś?

Na pewno każdy z nas słyszał o czymś takim jak Zielona Karta samochodu. Trzeba przyznać, że pojęcie to obiło się nam o uszy. Jednak, jeśli zostalibyśmy zapytani o konkrety, to chyba nic by nam nie przyszło do głowy. Pora zatem rozwiać wszelkie wątpliwości i zapoznać się z konkretami. Być może ktoś z nas na takowe ubezpieczenie się zdecyduje.

Dlaczego warto mieć Zieloną kartę pojazdu?

Ubezpieczenie, jakim jest zielona karta samochodu, chroni nas przed odpowiedzialnością za szkody, które to zostały wyrządzone poza granicami naszego kraju, gdy podróżujemy swoim samochodem.

Zielona Karta jest tak naprawdę dokumentem zawarcia umowy ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie to dotyczy odpowiedzialności cywilnej posiadacza samochodu, czy też kierowcy za szkody, które zostały wyrządzone w krajach, które to należą do systemu Zielonej Karty. Nie musimy znać tych krajów na pamięć, ponieważ wszystkie z nich są wymienione w dokumencie naszego ubezpieczenia.

Gdy wykupiliśmy sobie ubezpieczenie Zielona Karta w danym towarzystwie ubezpieczeniowym, to właśnie ono na siebie bierze pełną odpowiedzialność, gdy pojawi się jakaś szkoda. Co za tym idzie, wypłaci odszkodowanie. Nie są to jednak kwoty niczym nieograniczone. Jak najbardziej w umowie ubezpieczenia znajdują się kwoty maksymalnego odszkodowania. Do tego wszystkiego dochodzą także limity prawne danego państwa, w których doszło do wypadku/stłuczki.

Dlaczego warto zdecydować się na Zieloną Kartę?

Tak naprawdę ubezpieczenie Zielona Karta posiada jeden graficzny wzór. Tenże wzór obowiązuje w absolutnie wszystkich krajach. Papier, na którym jest polisa drukowana, zawsze jest w zielonym kolorze. Jak można się domyślić, stąd się wzięła nazwa tego ubezpieczenia. A w jakim języku taki dokument ubezpieczeniowy jest pisany? To także jest zawarte w przepisach.

Polisa:

  • Z jednej strony polisa jest wydawana w narodowym języku kraju, w którym mamy wykupione ubezpieczenie,
  • A z drugiej w jednym z dwóch oficjalnych języków. Jest to język angielski, czy też język francuski.

Okazuje się, że Zielona Karta już nie do końca jest zielona, ponieważ w ubiegłym roku nastąpiły pewne zmiany. Obecnie polisa przyjmuje formę białej kartki w formacie A4 i jest dostarczana klientom w elektronicznej formie. Osoby wykupujące ubezpieczenie muszą się pokusić o samodzielny wydruk.

Na Zieloną Kartę jak najbardziej warto się zdecydować, ponieważ za granicą może dojść do naprawdę poważnej stłuczki, czy też wypadku. Z Zieloną Kartą czujemy się bezpieczniej i na pewno jesteśmy zabezpieczeni w razie takowego zdarzenia. Samo w sobie ubezpieczenie nie jest kosztowne, a więc nie ma co na nim chcieć zaoszczędzić. Mija się to z celem. Skoro stać nas, aby podróżować za granicą, to powinno nas być także stać na wykupienie polisy, która może być przecież zbawienna.

Warto także nieco odnajdywać się w świecie ubezpieczeń. Wiedza przyda się właśnie w tak kryzysowych sytuacjach. Poczytajmy troszkę na temat Zielonej Karty, czy też regresu ubezpieczeniowego https://najtaniejuagenta.pl/regres-ubezpieczeniowy/, który przecież także może nas dotyczyć. Nigdy nie wiadomo, kiedy nasza wiedza się nam przyda.

Materiał partnera