Zintegrowana Platforma Edukacyjna jako użyteczne narzędzie w nowoczesnej szkole

Edukacja w Polsce przechodzi nieuniknione przemiany. Nie jest to zaskoczeniem – ciągłej zmianie ulega otaczający nas świat, rynek pracy i potrzeby samych uczniów. Odpowiedzią na nowe wyzwania jest Zintegrowana Platforma Edukacyjna, czyli narzędzie online dla nauczycieli i uczniów, którego zadaniem jest wspomaganie zarówno nauki stacjonarnej w szkołach, jak i kształcenia zdalnego. Jak to działa i czemu ZPE jest wartościowym elementem nowoczesnej szkoły?

Czym jest ZPE?


ZPE (Zintegrowana Platforma Edukacyjna) została uruchomiona już w 2019 roku, ale do dzisiaj stale się rozwija. Jest przyjaznym, bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem online, dzięki któremu uczniowie w mgnieniu oka mogą otrzymać dostęp do tysięcy darmowych materiałów edukacyjnych, a nauczyciele – wesprzeć swoją codzienną pracę w szkole i przenieść ją na zupełnie nowy poziom.


Zintegrowana Platforma Edukacyjna to nie tylko łatwo dostępne e-materiały – to także, a może przede wszystkim, kompletne, stale udoskonalane narzędzie wspierające naukę w szkole: zarówno tę stacjonarną, jak i przeprowadzaną zdalnie. Szczególnie przydatne okazało się w trakcie pandemii COVID-19, umożliwiając nauczycielom nie tylko stałe śledzenie postępów swoich podopiecznych, ale także przygotowywanie ćwiczeń interaktywnych czy materiałów multimedialnych – wszystko po to, by dostosować się do potrzeb dzisiejszych uczniów. To krok w stronę nowoczesnej szkoły!


Czemu warto korzystać ze Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej?


ZPE jest narzędziem, które pozwala polskiej szkole dostosować się do dynamicznych zmian otoczenia. Warto pamiętać o tym, że wraz z postępem technologii i zmianami w społeczeństwie uczniowie potrzebują nowych bodźców oraz inspiracji. Nauczyciele, szkoła i materiały nie mogą zostać w miejscu – muszą iść z duchem czasu!


Korzystają wszyscy: nauczyciele otrzymują możliwość tworzenia autorskich wersji podręcznika, wygodnego zarządzania pracą grupową czy ustalaniem kształcenia indywidualnego – wszystko po to, by dostosować system nauczania do potrzeb każdego dziecka. Uczniowie zaś natychmiastowo otrzymują dostęp do przygotowywanych materiałów, które mogą odtworzyć na tym urządzeniu, które mają aktualnie pod ręką – niezależnie czy jest to komputer stacjonarny, laptop, smartfon czy tablet. Dostępność przede wszystkim! 


Jak to działa?


Każdy nauczyciel oraz uczeń znajdujący się w SIO (Systemie Informacji Oświatowej) posiada własne konto na ZPE przypisane do właściwej struktury – szkoły oraz klasy, dzięki czemu nie muszą już się samodzielnie rejestrować na platformie, wystarczy, że zgłoszą się do dyrektora szkoły po swój login i hasło.


Od razu po wejściu na platformę otrzymujemy dostęp do wszystkich treści. Ich zasoby mogą zrobić niemałe wrażenie, ale dzięki wygodnej wyszukiwarce w prosty sposób można znaleźć te zagadnienia, które nas w danym momencie interesują. Wystarczy wpisać frazę kluczową, np. "insurekcja kościuszkowska". Po chwili na ekranie pojawią się materiały związane z tym ciekawym zagadnieniem, podzielone na poszczególne przedmioty czy etapy kształcenia. To takie proste!


Na ZPE dostępny jest kreator e-materiałów, który zawiera funkcje zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Co ważne, po zalogowaniu mogą oni tworzyć w nim własne treści – dzięki temu nauczyciele otrzymują dostęp do wygodnego kreatora autorskich wersji podręcznika czy ćwiczeń dostosowanych do potrzeb każdej klasy. 


To nie wszystko – na ZPE dostępny jest także wbudowany komunikator, który pozwala na komunikację w czasie rzeczywistym. Nauczyciele mogą także w różny sposób udostępniać materiały – zarówno wewnątrz platformy, jak i za pomocą zewnętrznych narzędzi.


Dla użytkowników dostępna jest także aplikacja mobilna. W aplikacji mobilnej ZPE można pobierać materiały i rozwiązywać zadania w trybie offline, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z treści bez dostępu do Internetu.


Zintegrowana Platforma Edukacyjna to sposób na to, by polska szkoła w pełni dostosowała się do dynamicznych zmian otoczenia. Wygodne, sprawdzone narzędzie pomaga przenieść naukę na nowy poziom i stanowi – niepodważalnie – przydatną pomoc w budowaniu nowoczesnej szkoły, bez której nie sposób wyobrazić sobie przyszłości edukacji.


Działanie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz budżetu państwa.

https://edukacjawzasiegureki.pl/

Artykuł sponsorowany.