Zmiana stanowiska pracy. Na jakie branże stawiać?

Obierana przez nas kariera zawodowa, nie zawsze jest usłana różami. Zmiana stanowiska pracy - czy to w obrębie przedsiębiorstwa, w którym jesteśmy zatrudnieni, czy też w ramach nowej współpracy - czasami bywa koniecznością. Powody ku temu bywają różne - niezadowolenie z wysokości aktualnej wypłaty, nieprzyjemna atmosfera, czy po prostu niesatysfakcjonująca ścieżka kariery, która nie rokuje dobrze na przyszłość. Czasami nawet zdarza się tak, że przeniesienie pracownika na inne stanowisko pracy wynika z inicjatywy pracodawcy - możemy się z taką decyzją zgodzić, próbować się odwołać, bądź po prostu poszukać nowego zatrudnienia. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć zarówno kwestię zmiany stanowiska pracy w obrębie danego przedsiębiorstwa, jak i najbardziej perspektywiczne zawody w kontekście ewentualnego przebranżowienia.

Zmiana stanowiska pracy - co to oznacza?

Zmiana stanowiska pracy może oznaczać trzy rzeczy - awans, degradację, lub po prostu zmianę aktualnie pełnionych obowiązków. W przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, to on może wystąpić o zmianę stanowiska pracy zatrudnionego, na podstawie porozumienia zmieniającego dotychczasowe warunki pracy. W wielu przypadkach jednak - szczególnie, gdy w grę wchodzi awans - to pracownik może złożyć odpowiednie podanie.

W wielu przypadkach, zmiana stanowiska pracy nie musi mieć negatywnego wydźwięku, szczególnie wówczas, gdy porozumienie zmieniające warunki zatrudnienia dotyczy posady, która bardziej odpowiada kwalifikacjom pracownika - tym bardziej, gdy pensja zatrudnionego nie zmienia się, bądź wzrasta. Negatywne emocje pojawiają się wówczas, gdy w grę wchodzi wypowiedzenie zmieniające warunki płacy. Widmo obniżenia wynagrodzenia pracownika, często rodzi w zatrudnionym nie tylko potrzebę zmiany firmy, ale nierzadko również kompletnego przebranżowienia się.

Szczęśliwie, w dobie postępującej cyfryzacji i rozkwitu edukacji, każdy z nas może szybko postarać się o zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych, właściwych dla wykonywania pracy określonego rodzaju. Otrzymanie wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia na gorsze, bardzo często jest impulsem dla podjęcia intensywnej nauki w trakcie rozmaitych kursów zawodowych czy szkoleń. I nie ma w tym nic złego - lepiej odmówić zmiany stanowiska pracy i realizować się w innym zawodzie, aniżeli żyć wbrew sobie na niższym niż dotychczasowym standardzie.

Kiedy można poprosić o inne stanowisko pracy?

  • Abstrahując od faktu, że pracodawca może przenieść pracownika na inne stanowisko wedle własnych potrzeb (rzecz jasna, w sposób prawnie usankcjonowany), lub od sytuacji, w której mówimy o czasowym powierzeniu innej pracy pracownikowi, zatrudniony sam może postarać się o inne stanowisko pracy, wręczając pracodawcy odpowiedni wniosek. Może się tak zadziać w trzech sytuacjach:
  • Podanie o awans - bywają sytuacje, w których mamy prawo czuć się w jakimś stopniu niedocenieni - czy to pod kątem warunków finansowych, czy też prestiżu związanego ze stanowiskiem. Nie powinniśmy się wówczas obawiać uprzejmej i życzliwej konfrontacji z pracodawcą, w której szczerze objaśnimy swoje potrzeby.
  • Zmiana stanowiska pracy - każdy może mieć swoje powody ku temu, by przenieść się na inne stanowisko, bardziej nam odpowiadające czy to pod kątem kwalifikacji, czy atmosfery; a to właśnie wspomniana, nieprzyjemna atmosfera w zespole, najczęściej stanowi przyczynek do zmiany stanowiska.
  • Przeniesienie pracownika na niższy szczebel - choć wydaje się mało prawdopodobne, by pracownik chciał się samodzielnie zdegradować, o tyle w niektórych przypadkach może on mieć ku temu uzasadnione motywy. Problemy zdrowotne lub trudna sytuacja osobista mogą pracownika, mogą wpływać na tymczasowe obniżenie jego możliwości i zdolności do wykonywania pracy na wcześniejszym stanowisku. W innych sytuacjach może się po czasie okazać, że po prostu nie radzimy sobie na powierzonym wcześniej stanowisku i chcielibyśmy najpierw doszkolić się na niższym szczeblu.

Zmiana stanowiska pracy - zasady

W przypadku powierzenia pracownikowi innego stanowiska pracy, nie wzmiankowanego wcześniej w umowie, pracodawca obowiązany jest do przedłożenia pracownikowi swojej decyzji na piśmie, stanowiącym jednocześnie aneks do umowy o pracę. Musi on zawierać informację o utrzymaniu bądź zwiększeniu wynagrodzenia, a także o terminie, przez jaki pracownik będzie obowiązany wykonywać pracę w nowych okolicznościach.

W przypadku awansu na wyższe stanowisko pracy, zwykle podpisywana jest po prostu nowa umowa, co kompletnie niweluje problem. Dużo inaczej jest jednak w przypadku degradacji pracownika. Wówczas pracodawca nie tylko będzie obowiązany do wręczenia pracownikowi stosownego aneksu, ale również będzie musiał przekazać mu wypowiedzenie zmieniające warunki płacy. I zazwyczaj w tym miejscu tkwi kość niezgody.

Czy pracodawca może zmienić stanowisko pracy pracownika na inne stanowisko bez jego zgody?

Przedsiębiorca, który chce przenieść pracownika na inne stanowisko, obowiązany jest do przestrzegania przepisów prawa w tym zakresie, jak również do uwzględnienia opinii samego zainteresowanego. Zmiana stanowiska pracy każdorazowo musi być również skonsultowana z działającymi w zakładzie pracy związkami zawodowymi.

Oczywiście, pracownik niezadowolony z decyzji przełożonego może się od niej odwołać (również na piśmie) jednak jeżeli pracodawca spełni wszelkie wymogi formalne i nie zaistnieją żadne przesłanki świadczące na korzyść pracownika, wówczas będzie musiał on przychylić się do wymagań pracodawcy, pod rygorem unieważnienia umowy o pracę.

Co zrobić, gdy zmiana stanowiska pracy jest dla nas niepomyślna?

Jak pokazują realia, w obliczu decyzji pracodawcy, pracownik nierzadko może mieć związane ręce. Nie warto w takich sytuacjach załamywać się, czy skazywać na walkę z wiatrakami. Czasami warto po prostu zdobyć nowe doświadczenie zawodowe, udając się na odpowiedni kurs czy szkolenie, docelowo zdobywając dużo lepsze stanowisko pracy.

Można by wręcz zaryzykować stwierdzenie, że w ostatnich latach mamy do czynienia z istną "modą" na przebranżowienie się pracowników. Osoby pracujące dotychczas w mało wymagających i relatywnie nisko płatnych sektorach, takich jak handel czy produkcja, potrafią w krótkim czasie przejść na do zawodów wymagających dużo większych umiejętności, w takich sektorach jak IT czy finanse.

aplikuj szybko, a być może już jutro otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną!

Na jakie branże warto stawiać, chcąc zmienić pracę?

Zasadniczo można by powiedzieć, że idealny pracownik to szczęśliwy pracownik - a skoro tak, to każdy z nas powinien szukać w życiu takie ścieżki zawodowej kariery, która pozwoli mu jak najpełniej realizować swoje pasje i wykorzystywać nabyte umiejętności. Niemniej, można bez trudu wymienić kilka sektorów, które są dla nowych pracowników dużo bardziej obiecujące niż inne.

Branża IT

Praca w sektorze IT stanowi marzenie wielu - zarówno tych, którzy świeżo po edukacji rozpoczynają swoją karierę zawodową, jak i tych, którzy po latach zawodu i niespełnionych marzeń poszukują nowego stanowiska pracy. Osoby pragnące spróbować swoich sił w sektorze IT, zwykle zaczynają jako tester oprogramowania - stanowisko to teoretycznie wymaga najmniejszych umiejętności, pozwalając jednocześnie na solidny rozwój osobisty, dzięki któremu kariera jako programista, front-end developer czy analityk IT, w ciągu kilku lat będzie na wyciągnięcie ręki.

Osoby uzdolnione artystycznie, mogą z kolei próbować swoich sił jako grafik komputerowy - zarówno taki, którego zadaniem byłoby tworzenie realistycznych wizualizacji 3D, jak i ilustrator, którego umiejętności docenione zostaną przez resztę cyfrowego, artystycznego świata. W przypadku zainteresowania marketingiem, można pokusić się także o tworzenie spójnej, wartościowej identyfikacji firmowej - zarówno jako freelancer, jak i osoba zatrudniona na pełen etat.

Branża finansowa

Biorąc pod uwagę najczęściej obierane kierunki na zaocznych szkołach technicznych, jak również aktualną sytuację ekonomiczną kraju, trudno jest dziwić się, że to właśnie branża finansowa uchodzi za jedno z najlepszych miejsc na przebranżowienie. Relatywnie niski próg wejścia (pod kątem niezbędnych umiejętności), przejrzysta i rozbudowana ścieżka rozwoju, jak i zadowalające zarobki sprawiają, że rozpoczęcie pracy jako księgowy czy pracownik banku, coraz częściej stanowi cel kandydatów już na etapie edukacji.

Prawnicy i lekarze

Przez długi czas zawody powiązane z sektorem medycznym czy prawnym, uchodziły za symbol społecznego prestiżu, fakt ten cementując wysokimi zarobkami. Można śmiało powiedzieć, że nic się po dziś dzień nie zmieniło. Niemniej, zmiana stanowiska pracy na prawnika czy lekarza, może nie być tak prosta jak w przypadku dwóch powyższych sektorów - do wykonywania pracy w tej branży niezbędne będzie wykształcenie wyższe kierunkowe, którego zdobycie może zająć lata. Z tego powodu jest to opcja proponowana wyłącznie osobom cierpliwym, które mogą sobie pozwolić na długą i mozolną ścieżkę edukacji.

Zmiana stanowiska pracy - gdzie najlepiej szukać zatrudnienia?

Bez względu na to, czy chodzi Ci po głowie zmiana stanowiska pracy w obrębie wykonywanego już przez Ciebie zawodu, czy też chciałbyś spróbować sił w nowej branży, nie da się ukryć, że ogromną rolę w zdobyciu wartościowej posady odgrywa miejsce, w której jej szukasz. Osobista wybranie się do docelowego zakładu pracy w celu porozmawiania z pracodawcą w cztery oczy, czy przejrzenie najnowszych ofert w lokalnym urzędzie pracy, to opcje godne rozważenia - nic jednak nie będzie w stanie zapewnić Ci takiej efektywności, jak skorzystanie z dobrodziejstw internetu.

Wszelkiego rodzaju portale internetowe, nie bez powodu stanowią dla pracodawców miejsce pierwszego wyboru, gdy idzie o poszukiwanie nowych rąk do pracy. Zapewniają one komfort i szybkość rekrutacji, nieznaną innym metodom - fakt ten doceniają również kandydaci, którzy w ciągu jednego tylko dnia mogą aplikować nawet na dziesiątki rozmaitych ogłoszeń. Dlatego też, jeżeli zależy Ci na szybkim znalezieniu pracy, to najlepszym co możesz zrobić będzie rzut oka na nowe stanowiska pracy w Nowym Sączu na Gowork.pl -