reklama


Orlen zmniejsza udział rosyjskiej ropy

numer 2165 - 27.10.2018Gospodarka

DYWERSYFIKACJA PKN Orlen kontynuuje dywersyfikację dostaw ropy naftowej i nie wyklucza dostaw nowych gatunków z ropy z kolejnych kierunków – zapowiedzieli przedstawiciele zarządu. Podkreślali, że dziś udział ropy rosyjskiej w imporcie wynosi 70 proc., podczas gdy w 2013 r. było to 100 proc.

W III kwartale trwała dalsza dywersyfikacja dostaw ropy, m.in. zakup ok. 130 tys. ton z Nigerii. Nie jest wykluczone, że do rafinerii PKN Orlen będą dostarczane wkrótce nowe gatunki ropy z nowych kierunków – poinformował członek zarządu ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński.

W październiku tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton ropy z Nigerii przeznaczonej dla PKN Orlen dotarł do terminalu naftowego w Gdańsku. Była to pierwsza w historii dostawa do Polski ropy z zachodniej Afryki.

– Badamy różne kierunki dostaw ropy i jesteśmy jak najbardziej otwarci na kolejne. Wymaga to jednak badań i analiz m.in. pod kątem możliwości przerobu w naszych instalacjach – wskazał członek zarządu ds. finansowych Wiesław Protasewicz. – Konsekwentnie badamy możliwości zakupu i komplementarność z własnymi technologiami – powiedział Protasewiczzawartość zablokowana

Autor: pch


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama