Kwantowy wyścig

TECHNOLOGIA \ Kiedy będzie możliwy miliard miliardów operacji na sekundę?

numer 2170 - 03.11.2018Nauka

Komputery kwantowe od dawna były zachwalane jako nieprawdopodobnie zaawansowane technologicznie maszyny, które są w stanie szybko zliczać nawet rzeczy niepoliczalne. Dawałyby o wiele większe możliwości niż tradycyjne komputery. Sęk w tym, że wciąż nie wiadomo, jak je produkować, by było to opłacalne.

Naukowcy twierdzą, że superszybkie komputery kwantowe mogą przyspieszyć rozwój wielu dziedzin, takich jak: medycyna i opracowywanie nowych leków, kryptografia i łamanie skomplikowanych szyfrów, projektowanie nowych materiałów czy przewidywanie pogody i zmian klimatycznych. Umożliwią też stworzenie sztucznej inteligencji.

Niemniej eksperci od technologii komputerowych zwracają uwagę na podstawową trudność polegającą na tym, że właściwie nie opracowano jeszcze sposobu skonstruowania takiej maszyny. Prace nad komputerami kwantowymi trwają w kilku ośrodkach na świecie i z tego, co wiadomo, każdy z nich ma nieco inne podejście do zagadnienia. Problemem jest m.in. wytwarzanie takich komputerów na masową skalę. Głowę nad tym problemem łamią sobie nie tylko fizycy, lecz także inżynierowie i konstruktorzy komputerówzawartość zablokowana

Autor: Jacek Szpakowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się