Wspólny program PFR i Google

numer 2183 - 20.11.2018GospodarkaINNOWACJE W budynku Google Campus, leżącym w obrębie loftowo-handlowo-technologicznego kompleksu Konesera na warszawskiej Pradze, zainaugurowano w poniedziałek wspólne przedsięwzięcie Google i Polskiego Funduszu Rozwoju: PFR Projektanci Innowacji – Grow with Google.

Prezentując tę inicjatywę, minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wskazywała przekornie, że kołem napędowym rozwoju powinna być inteligencja emocjonalna, a nie sztuczna. Nawiązując do mitu założycielskiego Google, minister wyraziła nadzieję, że Polska będzie garażem Europy (pierwszą siedzibą firmy Larry’ego Page’a i Siergieja Brina był garaż). – Innowator to nie solista – mówiła Emilewicz, wskazując na potrzebę wymiany doświadczeń, pracy zespołowej i wsparcia technologicznego przy działaniach innowacyjnych.

Stroną wspierającą finansowo przedsięwzięcie jest Polski Fundusz Rozwoju. – To kolejny program innowacyjny, który tworzymy wespół z resortem przedsiębiorczości i technologii – powiedział prezes PFR Paweł Borys, przypominając choćby platformę StartInPoland. Do tej pory podpisano już 21 umów na finansowanie innowacji o wartości kilku miliardów złotych. – Te pieniądze już płyną na nasz rynek – zapewnił prezes Borys. – Wciąż potrzebujemy i szukamy osób i instytucji, które będą w tym procesie uczestniczyły – dodał.

Małgorzata Walczak z PFR Ventures wyjaśniła, że finansowanie start‑upów przebiega dwutorowo – poprzez granty oraz instrumenty zwrotne. Tą drogą w rozwój innowacyjności trafi 1,6 mld zł, a zakres wsparcia jednej firmy może się wahać od kilkuset tysięcy do 60 mln zł.

Podczas konferencji Frederik G. Pferdt z Google zaprezentował krótkie warsztaty z rozbudzania innowacyjności. – Polacy są kreatywni, chociaż nieco nieśmiali – skomentował wynik swojego eksperymentu. Pełen program szkoleń z tego zakresu to aport internetowego giganta w całe przedsięwzięcie. Do programu „Grow with Google” zgłosiło się ponad 2000 osób z Polski, warsztaty organizowane będą w sześciu miastach.

– Czekamy na jednorożca – zapowiedziała minister Jadwiga Emilewicz. Tak określa się młodą, innowacyjną firmę, której wartość przekracza 1 mld dol. Do tej pory nie powstał jeszcze w Polsce start‑up, którego wycena byłaby tak wysoka. Polski ekosystem start‑upów dopiero raczkuje. Jesteśmy na znacznie wcześniejszym etapie rozwoju ekosystemu star‑upów niż kraje Europy Zachodniej. Wspólne przedsięwzięcie PFR i Google ma tę sytuację zmienić.Autor: Piotr Chmielarz