Gruewski bezpieczny na Węgrzech

numer 2185 - 22.11.2018ŚwiatWĘGRY Były premier Macedonii otrzymał azyl na Węgrzech. Nikola Gruewski uciekł z kraju, by uniknąć kary więzienia. Prawicowy polityk uważa, że jest prześladowany przez socjalistyczne władze w Skopje.

Nikola Gruewski uzasadnił wniosek o udzielenie mu azylu tym, że macedońskie władze chcą go pozbawić wolności przy użyciu niedemokratycznych środków. Na swoim koncie na Facebooku podkreślił, że postępowanie wobec niego wszczęto na podstawie zmyślonych zarzutów. Ocenił przy tym, że w Macedonii nie ma obecnie sprawiedliwego i niezależnego sądownictwa. Dodał, że przez dekadę sprawowania rządów stał się celem kilku przestępców, którzy z więzienia powiadomili go, że już czekają, by go zabić.

„Republika Węgierska, kraj członkowski UE i NATO, zaakceptowała dzisiaj mój wniosek o azyl polityczny z powodu prześladowań politycznych w Republice Macedonii” – napisał Gruewski.

Wcześniej dziennik „Magyar Idoek” podał, że władze w Budapeszcie uznały za uzasadnioną obawę byłego premiera, że jego życie w Macedonii mogłoby być zagrożone, gdyż władze w Skopje nie zapewniłyby mu ochronyzawartość zablokowana

Autor: Aleksander Kłos


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się