Rekompensaty za deputat

numer 2187 - 24.11.2018Gospodarka

GÓRNICTWO Sejm przyjął w piątek ustawę umożliwiającą wypłatę 10 tys. zł rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla dla ponad 24 tys. osób, którym w przeszłości odebrano deputat węglowy – głównie dla wdów i sierot po górnikach. Budżet państwa przeznaczy na te świadczenia 240,8 mln zł.

Projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla przygotowało Ministerstwo Energii. To uzupełnienie ustawy z października ub.r., na podstawie której 10 tys. zł rekompensaty otrzymało blisko 211,9 tys. osób (w sumie 2,1 mld zł). Nowa ustawa umożliwia wypłatę świadczeń dla osób, które nie były objęte tamtymi przepisami. Wśród nich są wdowy i sieroty po górnikach, którzy zginęli przy pracy lub zmarli jako czynni pracownicy kopalń. Ustawa – po uchwaleniu przez Senat i podpisaniu przez prezydenta – ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Ogółem uprawnionych do rekompensat w myśl nowej ustawy jest 24 080 osób. Zgodnie z projektem osoby uprawnione będą miały 90 dni na złożenie wniosków o rekompensaty, a ich wypłata ma się rozpocząć 1 czerwca przyszłego roku. Ustawa, o której uchwalenie zabiegali m.inzawartość zablokowana

Autor: pch


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się