fot. Volokin Yevgeny/Reuters

Stan wojenny na Ukrainie

KIJÓW \ Ukraińsko-rosyjski incydent w Cieśninie Kerczeńskiej

numer 2189 - 27.11.2018Świat

Atak sił rosyjskich na ukraińskie okręty grozi rozpętaniem konfliktu na wielką skalę. Siły zbrojne Ukrainy zostały postawione w stan pełnej gotowości. Wczoraj po południu prezydent Petro Poroszenko wydał dekret wprowadzający na Ukrainie stan wojenny do 25 stycznia.

W niedzielę wieczorem Rosjanie ostrzelali, a następnie zajęli trzy jednostki należące do ukraińskiej marynarki wojennej. Dwa ukraińskie kutry artyleryjskie „Berdiańsk” i „Nikopol” oraz holownik „Jany Kapu”, które wypłynęły z Odessy, miały dotrzeć przez Cieśninę Kerczeńską do ukraińskiego Mariupola nad morzem Azowskim. Jednak na zachód od mostu Krymskiego jednostki ukraińskie zostały zablokowane, a następnie ostrzelane przez sześć rosyjskich kutrów ochrony pogranicza oraz dwa okręty Floty Czarnomorskiej. Wcześniej doszło do staranowania ukraińskiego holownika przez rosyjski okręt patrolowy „Don”. W rejonie zdarzenia pojawiły się rosyjskie śmigłowce uderzeniowe Ka-52 oraz samoloty szturmowe Su-25.

Według informacji strony ukraińskiej w wyniku ostrzału dwie jednostki zostały unieruchomione, a sześciu marynarzy zostało rannych. Następnie w wyniku abordażu okręty ukraińskie zostały przejęte przez rosyjski specnaz i odholowane do portu w Kerczu. Jak poinformował szef sztabu generalnego SZ Ukrainy Wiktor Mużenko, w sumie na zdobytych przez Rosjan jednostkach znajdowało się 23 ukraińskich marynarzy.

Wczoraj rano w związku z sytuacją w rejonie Morza Azowskiego na podstawie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) szef sztabu generalnego wydał rozkaz postawienia sił zbrojnych Ukrainy w stan pełnej gotowości bojowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zwróciło się do Rosji z kategorycznym żądaniem uwolnienia ukraińskich wojskowych i zwrotu okrętów. Z kolei prezydent Poroszenko wezwał władze FR do podjęcia kroków na rzecz „niezwłocznej deeskalacji sytuacji na Morzu Azowskim”zawartość zablokowana

Autor: Wespazjan Wielohorski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się