fot. Bernadett Szabo/Reuters

Świat reaguje na agresję Rosji

UKRAINA \ Wybory odbędą się zgodnie z planem

numer 2190 - 28.11.2018Świat

W poniedziałek wieczorem ukraińska Rada Najwyższa zatwierdziła dekret prezydenta Petra Poroszenki o ogłoszeniu stanu wojennego, wprowadzając jednak do dokumentu istotne korekty. Nadzwyczajne środki prawne wprowadzono w reakcji na agresywne działania Rosji na Morzu Azowskim. Wiele krajów i międzynarodowych organizacji potępiło postawę armii Władimira Putina.

W swoim poniedziałkowym wystąpieniu prezydent Poroszenko oświadczył, że stan wojenny, który zacznie obowiązywać od 28 listopada, zostanie wprowadzony na 30 dni, a nie na 60, jak pierwotnie planowano. Chodzi o to, by stan wojenny ani przez jeden dzień nie nakładał się na kampanię przedwyborczą. Wybory prezydenckie decyzją Rady Najwyższej odbędą się 31 marca 2019 r., czyli w normalnym terminie.

Dodatkowo regulacje stanu wojennego zostaną wprowadzone nie na terenie całego kraju, a w obwodach położonych przy granicy z Rosją, nad morzem Czarnym i Azowskim oraz graniczących z Mołdawią w rejonie Naddniestrza, gdzie stacjonują jednostki armii rosyjskiej. Jak zdecydowano, władze będą mogły ograniczać prawa obywatelskie tylko w wypadku rosyjskiej agresji przeprowadzonej przez wojska lądowe. Poszczególnym resortom i służbom przydzielono określone zadania. Ukraiński sztab generalny ma m.inzawartość zablokowana

Autor: Wespazjan Wielohorski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się