reklama


Kropla w morzu potrzeb niemieckiego wojska

Budżet obronny \ Finansowanie programów zbrojeniowych dla Bundeswehry

numer 2194 - 03.12.2018Obrona narodowa

Komisja budżetowa Bundestagu w ubiegłym tygodniu przyjęła wnioski wystosowane przez ministerstwo obrony dot. pokrycia kosztów kilku programów zbrojeniowych na kwotę 250 mln euro oraz propozycji związanej z rekrutacją dodatkowych kilku tysięcy żołnierzy do Bundeswehry. – Zawieszenie obowiązkowej służby wojskowej okazało się niewypałem. Bundeswehrze brak personelu, a kandydaci, którzy się zgłaszają, pozostawiają wiele do życzenia pod względem kondycji fizycznej – mówi Anna Przybyll z Zakładu Studiów nad Niemcami ISP PAN.

W 2019 r. wydatki na Bundeswehrę mają wzrosnąć z obecnych 38,9 do 43,2 mld euro. Do 2023 r. mają osiągnąć poziom 60 mld euro. – Tymi środkami minister obrony Ursula von der Leyen chce spełnić oczekiwania prezydenta Trumpa o zbliżaniu się Niemiec jako członka NATO do przeznaczania 2 proc. PKB na wydatki wojskowe – zakupić nowy sprzęt wojskowy, zwiększyć liczebność wojska i móc płacić żołnierzom wyższy żołd przez dłuższy czas, gdyż rozważana jest możliwość podniesienia granicy wieku dla żołnierzy (obecnie 67 lat dla pułkowników i generałów oraz 65 lat pozostałych) – zwraca uwagę Anna Przybyll.

Zielone światło na programy zbrojeniowe

Wszystkie z projektów przyjętych przez komisję budżetową Bundestagu zostały wcześniej zatwierdzone w budżecie federalnym Niemiec. Wśród tych programów znalazł się kontrakt na siedem lekkich śmigłowców wielozadaniowych przystosowanych do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych. Zwycięzcą tego przetargu były śmigłowce Eurocopter EC145. Helikoptery mają być dostarczone do końca 2020 r., a zastąpią śmigłowce Bell ­UH-1D, zaprojektowane w latach 60. Koszt zakupu oraz szkolenia wyniesie 72,4 mln euro, a pakiet logistyczny obejmujący okres 9 lat wyniesie 66,1 mln euro.

Komisja budżetowa Bundestagu dała zielone światło na realizację kontraktu na 32 wojskowe ciągniki za kwotę 28,5 mln euro. Pojazdy te zastąpią używane od ponad 40 lat maszyny. Kolejna z umów zakłada przeprowadzenie serwisu i modernizacji 69 wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Buffalo za kwotę 29,9 mln euro.

Doświadczenie zdobyte w ramach programu dot. systemu dalekiego rozpoznania obrazowego obszaru operacyjnego SAATEG przyczyniło się do podjęcia decyzji co do dalszego wykorzystywania bezzałogowców Heron 1. Koszt ich eksploatacji w Afganistanie do końca maja 2020 r. wyniesie 49,4 mln euro, natomiast w Mali do końca lipca 2020 r. – 43,8 mln euro. Warto zauważyć, że od 1992 rzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama