Kolejne zwycięstwo Donalda Trumpa

HANDEL MIĘDZYNARODOWY \ USMCA zastępuje NAFTA

numer 2194 - 03.12.2018Gospodarka

Powodujący ucieczkę miejsc pracy poza Stany Zjednoczone układ NAFTA przechodzi do lamusa. Zgodnie z przewidywaniami przywódcy USA, Kanady i Meksyku – prezydent Donald Trump, premier Justin Trudeau i prezydent Enrique Peña Nieto – którzy przybyli do Buenos Aires na szczyt G20, podpisali nowy układ o wolnym handlu USMCA, zastępujący poprzednie porozumienia.

Północnoamerykański układ o wolnym handlu NAFTA między trzema krajami Ameryki Północnej wszedł w życie 1 stycznia 1994 r. Jego początek wiązał się z powstaniem liczącego 364 mln ludzi, największego obszaru wolnego handlu na świecie. Porozumienie było jednak krytykowane ze względu na swój niekorzystny wpływ na miejsca pracy, środowisko oraz prawo państw do samostanowienia. Dotkliwie skutki deregulacji odczuli mieszkańcy Meksyku z terenów rolniczych. Udział importu żywności w PKB kraju wzrósł z 13 do 42 proc. w ciągu zaledwie 8 lat istnienia strefy. Renegocjacja dotychczasowych przepisów była też jedną z obietnic wyborczych Donalda Trumpa. Już podczas kampanii prezydenckiej w 2016 r. zapowiadał rewizję porozumienia.

W sierpniu ub.r., na wniosek niezadowolonego z realizacji umowy amerykańskiego prezydenta, rozpoczęło się jej renegocjowaniezawartość zablokowana

Autor: Paweł Woźniak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się