Theresa May znów pod ścianą

numer 2225 - 11.01.2019Świat

LONDYN Brytyjska premier przegrała kolejne głosowanie w Izbie Gmin dotyczące brexitu. Posłowie, także z jej partii, zadecydowali, że w razie odrzucenia umowy z Unią Europejską Theresa May będzie miała zaledwie trzy dni na przedstawienie alternatywy.

W najbliższy wtorek w Izbie Gmin ma się odbyć przełożone głosowanie nad umową, którą wynegocjowano z przedstawicielami UE, dotyczącą stosunków Wielkiej Brytanii z Brukselą po brexicie. Według dotychczasowych zasad premier Theresa May miałaby 21 dni roboczych na przedstawienie Izbie alternatywnego planu. W środę posłowie zadecydowali jednak przewagą 11 głosów, że zamiast tego będzie miała zaledwie trzy dni.

Autorem tej poprawki jest członek Partii Konserwatywnej, były prokurator generalny Dominic Grieve. Wsparli go w tym także przedstawiciele laburzystów i Liberalnych Demokratów. Przegłosowanie zmian wywołało burzę wśród parlamentarzystów. Zdaniem wielu nigdy nie powinno dojść do tego głosowania, gdyż Grieve jako zwykły poseł nie miał prawa złożyć podobnego wniosku. Pojawiły się również po raz kolejny zarzuty wobec bezpartyjnego spikera Izby Johna Bercowa, który na to pozwoliłzawartość zablokowana

Autor: Wiktor Młynarz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->