Rekordowe wybory na Ukrainie

numer 2251 - 11.02.2019Świat

KIJÓW W wyznaczonych na 31 marca br. wyborach prezydenckich na Ukrainie wystartuje 44 kandydatów. O start w wyścigu prezydenckim ubiegały się 94 osoby, jednak ostatecznie Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała niespełna połowę.

W większości przypadków powodem niezarejestrowania było niewpłacenie wadium (które jest zwracane jedynie zwycięzcy wyborów i ewentualnemu uczestnikowi drugiej tury). CKW odmówiła też rejestracji kandydatowi komunistów, wskazując na to, że propagowanie ustroju komunistycznego jest niezgodne z obowiązującym na Ukrainie prawem.

Wśród startujących są cztery kobiety. 24 pretendentów do fotela prezydenckiego to kandydaci partii politycznych, a 20 to kandydaci niezależni.

W wyborach wystartują m.in. urzędujący prezydent Petro Poroszenko, szefowa Batkiwszczyny Julia Tymoszenko, aktor, komik i producent telewizyjny Wołodymyr Zełenski, związany z prorosyjskim blokiem opozycyjnym były minister energetyki i wicepremier Jurij Bojko, były minister obrony Anatolij Hrycenko czy mer Lwowa, lider partii Samopomicz Andrij Sadowyj.

Rekordowa liczba kandydatów (ponaddwukrotnie większa niż podczas poprzednich wyborów) nie przekłada się na rekordowe zainteresowanie wyborcówzawartość zablokowana

Autor: Wespazjan Wielohorski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się