fot. Andrew Kelly/Reuters

Zakaz noszenia nikabu dla studentek

NIEMCY \ Na zajęcia tylko z odsłoniętą twarzą

numer 2256 - 16.02.2019Świat

Uniwersytet Christiana-Albrechta (CAU) w Kilonii w wyniku sporu z jedną ze studentek wprowadził zakaz noszenia podczas zajęć i egzaminów nikabu i burki, elementów muzułmańskich ubiorów kobiecych.

Tuż przed Bożym Narodzeniem nawrócona na islam studentka dietetyki przyszła na zajęcia z botaniki w nikabie, czyli muzułmańskiej chuście pozostawiające odkryte tylko czoło i oczy. Wykładowca skarżył się, że ma kłopot z tym, aby prawidłowo zidentyfikować studentkę z zakrytą twarzą i zwrócił jej uwagę, by odsłoniła twarz. Kobieta nie chciała przystać na prośby. Doszło do konfliktu i sprawa trafiła do rektoratu uczelni.

Po kilku tygodniach dyskusji zapadła decyzja. Władze uczelni zabroniły swoim studentkom pojawiania się na zajęciach w nikabie albo burce. W wydanym oświadczeniu uniwersytet podkreśla, że komunikacja odbywa się nie tylko za pomocą mowy, ale również gestów i mimiki, przez co twarz studentów podczas czynności uniwersyteckich nie może być zakryta. W szczególności nowe postanowienie dotyczy kolokwiów czy egzaminów, gdyż w tych przypadkach pod burką mogłaby się ukryć całkiem inna osoba



zawartość zablokowana

Autor: Adam Sosnowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się