fot. Adam Bujak/d

Triduum Paschalne to przeżycie mistyczne

PRZYGOTOWANIA DO WIELKANOCY \ Najważniejszy czas dla chrześcijan

numer 2307 - 18.04.2019Świat

W Wielkim Tygodniu Ojciec Święty Jan Paweł II każdy dzień zaczynał od modlitwy w prywatnej kaplicy papieskiej w Rzymie, w której miałem okazję uczestniczyć wiele razy. Było to niezwykle intymne i mistyczne przeżycie. Kocham nasze polskie tradycje wielkanocne, gdyż niezwykle uroczyście obchodzimy to najważniejsze święto w historii ludzkości. Takich zwyczajów nie ma nigdzie indziej na świecie – opowiada papieski fotograf i kawaler Orderu Orła Białego Adam Bujak.

Jednak Wielkanoc w Rzymie, u boku Namiestnika Chrystusa, też jest szczególna – dodaje. – Liturgia Triduum Paschalnego jest niezwykle piękna. Pamiętam, jak w Wielki Czwartek św. Jan Paweł II spotykał się z księżmi i przewodniczył mszy św. Krzyżma, a wieczorem było obmycie nóg. Duże wrażenie robiło na mnie zawsze Obnażenie Krzyża, kiedy w Wielki Piątek zdejmowano to ciężkie sukno i odsłaniano umęczone ciało Chrystusa, które Ojciec Święty potem całował. To naprawdę zbliża do Boga. Następnie podczas liturgii światła rozjaśniał cały kościół. Obrazy z Wielkanocy są najbardziej znane. Wówczas plac św. Piotra tonie w kwiatach, a na końcu papież z balkonu bazyliki św. Piotra udziela błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu). Ja wtedy stałem nie na balkonie, ale na kolumnadzie otaczającej plac św. Piotra. To w ten sposób powstawały znane zdjęcia papieża, kiedy go widać na tle bazyliki – przypomina papieski fotograf.

Sięgając do historii

Zanim jednak powstały tradycje, które znamy dzisiaj, Wielkanoc wyglądała trochę inaczej. W pierwszych dziesięcioleciach chrześcijaństwa świętowano tylko Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Już wtedy jednak był to czas ścisłego postu. Później zaczęto świętować także Wielką Środę – ponieważ to właśnie tego dnia „zebrali się przedniejsi kapłani i starsi z ludu do dworu Najwyższego kapłana, którego zwano Kaiphaszem. I naradzili się, aby Jezusa zdradą pojmali i zabili” (Mt 26,3–4) – oraz Wielki Czwartek – jako wspomnienie ostatniej wieczerzy. W roku 247 obchodzono pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Zbawiciela już przez sześć dni przed Wielkanocą i zalecono na cały ten czas ścisły post. W IV wieku chrześcijańscy cesarze wprowadzili obowiązek zwolnienia służby od posług na czas Wielkiego Tygodnia, by mogła ona dochować postu i brać udział w nabożeństwach liturgicznych.

Dziś Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środa są czasem przygotowania do obchodów Triduum Paschalnego. W tych dniach czytane są fragmenty proroctwa Izajasza, przepowiadające męczeńską śmierć Zbawiciela. W Wielki Wtorek w Rzymie odbywają się wieczorem misteria męki Pańskiej, przedstawiające cierpienia i ukrzyżowanie Chrystusa, które sięgają swoją tradycją średniowiecza. Najstarsze rękopisy łacińskich misteriów pochodzą z czasów Longobardów, czyli z przełomu VII i VIII w. Nie ma jednak dowodów, gdzie wystawiono je po raz pierwszy, choć niektóre źródła wskazują na Mantuę i Weronę.

Wielki Czwartek

Reforma liturgiczna Piusa XII uwypukliła znaczenie Wielkiego Czwartku jako dnia ustanowienia Eucharystii. Ceremonia poświęcenia olejów świętych ma podkreślać i wyrażać łączność i przywiązanie biskupa do podległych mu księży. Mszę św. poranną, zwaną Missa Chrismatis, czyli mszą Krzyżma Świętego, Ojciec Święty koncelebruje wraz ze wszystkimi obecnymi w tym czasie w Rzymie kardynałami, biskupami i księżmi. Aby było to możliwe, papież obchodzi to święto nie w bazylice św. Jana na Lateranie, która jest katedrą biskupa Rzymu, ale w dużo większej bazylice św. Piotra. Podczas tej Eucharystii odnawiane jest przyrzeczenie gotowości służby w stanie kapłańskim.

W trakcie ceremonii poświęcenia i błogosławieństwa olejów świętych celebrans także współcześnie wykonuje gest pierwszych egzorcystów, zanurzając krzyż w naczyniu z krzyżmem, którym namaszczane są potem głowy nowo ochrzczonych i bierzmowanych, czoła nowo wyświęconych księży, głowy nowo konsekrowanych biskupówzawartość zablokowana

Autor: Adam Sosnowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama