fot. Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

W drugiej turze dwóch kandydatów centroprawicy

KRAJE BAŁTYCKIE \ Wyścig prezydencki na Litwie

numer 2326 - 14.05.2019Świat

Na Litwie odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Nazwisko głowy państwa poznamy dopiero za dwa tygodnie, ale już dziś z całą pewnością można stwierdzić, że wygrała centroprawica. W drugiej turze wyborów zmierzą się dwaj kandydaci o zbliżonych poglądach – posłanka Ingrida Šimonytė i ekonomista Gitanas Nausėda.

Obaj kandydaci reprezentują centroprawicę. Za Ingridą Šimonytė opowiedział się Związek Ojczyzny (TS), a także część liberałów. Nausėdzie udało się uniknąć utożsamienia z którąkolwiek partią, co zapewniło mu dobre wyniki nie tylko w wielkich miastach, lecz także na prowincji – wyjaśnia w rozmowie z „Codzienną” dr Andrzej Pukszto, politolog z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie (VDU).

Šimonytė poparło 31,13 proc. wyborców, Nausėdę 30,95 proc. Trzeci z liderów rankingów, obecny premier Litwy Saulius Skvernelis, zdobył niecałe 20 proc. głosów.

– Największym przegranym tych wyborów jest premier Skvernelis. Osiągnięty wynik nie może go usatysfakcjonować. Jest to również sygnał dla współrządzącego Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych (LVŽS), że musi dołożyć starań, jeśli chce w najbliższych wyborach parlamentarnych utrzymać swoją pozycję – wyjaśnia Pukszto.

Ramūnas Karbauskis, lider LVŽS, oświadczył w niedzielę, że w przypadku przegranej Sauliusa Skvernelisa w wyborach prezydenckich i wyborach do PE zieloni wycofają się z rządu i jego formowanie przekażą opozycyjnej partii konserwatywnej. Wczoraj Saulius Skvernelis potwierdził swoje plany wycofania się ze stanowiska premiera 12 lipca. W tym dniu rząd kończy pracę – stwierdził.

Inaczej niż lider chłopów do dalszej współpracy z obecnym premierem odnoszą się kandydaci na urząd prezydenta, którzy przeszli do drugiej turyzawartość zablokowana

Autor: Ilona Lewandowska


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się