Opus magnum Adama Bujaka

JUBILEUSZ \ Życie światłem malowane

numer 2349 - 10.06.2019Kultura

Z okazji 55 lat pracy twórczej Adama Bujaka ukazuje się album, który pokazuje historię Polski i świata, Kościoła powszechnego i jego jednego z największych papieży – Jana Pawła II – widzianą obiektywem krakowskiego artysty.

Tego nie doświadczył żaden fotograf. Kustosz sanktuarium w Fatimie zgodził się odkręcić od słynnej figury Matki Boskiej koronę, tak by Adam Bujak mógł sfotografować kulę pistoletową, która podczas zamachu na Jana Pawła II przeszyła ciało papieża i wypadła z drugiej strony na podłogę samochodu. Kulę tę umieszczono w koronie, ponieważ Jan Paweł II był pewien, że życie ocaliła mu Maryja.

Album „Życie światłem malowane” zawiera fotografie z lat 1964–2019. Został podzielony na 21 rozdziałów. Sekwencja poświęcona Krakowowi zawiera urokliwe zdjęcia martwych natur, które objaśniają, dlaczego Polacy uważają to miasto za najbardziej wyjątkowe w Polsce. Rozdział „Misteria” zawiera wstrząsające zdjęcia reporterskie, jak to z przywitania Matki Bożej Pacławskiej przez leżących krzyżem na ziemi pielgrzymów. Pełne mistycyzmu są zdjęcia mniszek i mnichów.

Osobnym tematem jest Ziemia Świętazawartość zablokowana

Autor: Robert Tekieli


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama