​Chwała bohaterom wsi

numer 2351 - 12.06.2019Polska

PATRIOTYZM Wczoraj na ścianie pawilonu X w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odsłonięto tablicę upamiętniającą założycieli i przywódców Polskiej Szturmówki Chłopskiej skazanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę śmierci. – Ogromne bogactwo wyobraźni było w tych ludziach, którzy w szczytowych czasach stalinizmu potrafili wybić się na niepodległość – mówił wczoraj senator Jan Żaryn.

Przywódcami Polskiej Szturmówki Chłopskiej byli: Stefan Pietrusiński „Rysiek”, Henryk Bąk „Burza”, Wacław Młodzianka „Sten” i Herman Dąbrowski „Tomek”. Organizacja ta została założona przez Henryka Bąka w 1948 r., gdy ten był jeszcze w liceum, pod nazwą Obrona Konspiracyjna Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z czasem przekształciła się w Polską Szturmówkę Chłopską.

– Sądzi się, że w szczytowym okresie organizacja skupiała ok. 500 osób – mówi „Codziennej” prof. Jan Żaryn, historyk i senator PiS. – To struktura odwołująca się do ruchu chłopskiego, ale w założeniach ma walkę zbrojną. W roku 1950 wybuchła wojna koreańska i część osób myślała, że uda się wzniecić wojnę ogólnopolską – przypomina Jan Żaryn.

Założeniem chłopaków ze szturmówki było wchodzenie w struktury państwa i przejmowanie stanowisk m.inzawartość zablokowana

Autor: Jacek Liziniewicz


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama