Holowniki dla 3. Flotylli Okrętów

WODOWANIE \ „Mieszko” zbudowany w polskiej stoczni

numer 2374 - 10.07.2019Obrona narodowa

W poniedziałek 8 lipca w Gdańsku odbyła się uroczystość chrztu holownika (H-2) „Mieszko”. To trzecia z sześciu nowoczesnych jednostek typu B860 budowanych dla Marynarki Wojennej RP, a zamówionych w 2017 r. za kwotę 283,5 mln zł. Jednostki te mają trafić do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu oraz 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Matką chrzestną holownika „Mieszko” została Magdalena Śniadecka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. wiceadmirała Józefa Unruga w Laskach Wielkich. Uroczystość odbyła się w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. W uroczystości wodowania i chrztu udział wzięli ponadto zastępca Inspektora Marynarki Wojennej kontradmirał Krzysztof Zdonek, zastępca dowódcy 3. Flotylli Okrętów komandor Wojciech Sowa oraz zaproszeni goście. „Mieszko” trafi wkrótce do Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów w Gdyni.

Budowa sześciu holowników jest realizowana na podstawie kontraktu z 19 czerwca 2017 r. o wartości 283,5 mln zł zawartego pomiędzy stocznią Remontowa Shipbuilding a Inspektoratem Uzbrojenia. Zgodnie z umową sześć zamówionych holowników ma zostać przekazanych do jednostek Marynarki Wojennej w kilkumiesięcznych odstępach. Ostatnia będzie oddana do listopada 2020 r. Holowniki typu B860 zostały zaprojektowane w biurze NED Project. Dokumentację roboczą natomiast wykonało biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting (RMDC). Trzy, w tym wspomniany już „Mieszko”, trafią do Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3zawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się