fot. Marcin Pegaz/Gazeta Polska

IPN wraca na Rakowiecką

PAMIĘĆ \ Jakie jeszcze tajemnice kryje byłe więzienie na warszawskim Mokotowie?

numer 2376 - 12.07.2019Polska

W poniedziałek 15 lipca eksperci z Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczną kolejny etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie byłego aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. – Będziemy przeszukiwali teren za więziennym szpitalem, gdzie do tej pory były spacerniaki – powiedziała Anna Szeląg z IPN. W zeszłym roku bardzo blisko tego miejsca zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka ujawnił kilkanaście dołów śmierci, a w nich ludzkie szczątki.

Byłe więzienie na warszawskim Mokotowie to jedno z najmroczniejszych miejsc w Polsce, potocznie nazywane „wrotami do piekła”. Tunelem pod Pawilonem X często szło się tylko w jedną stronę, a na jego końcu funkcjonariusze komunistycznej machiny zagłady mordowali polskich patriotów, m.in. legendarnego płk. Witolda Pileckiego oraz płk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług. W tym areszcie stracony przez powieszenie został również gen. August Fieldorf „Nil”.

W październiku ubiegłego roku eksperci z IPN na terenie byłego więzienia, gdzie obecnie tworzone jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, prowadzili piąty etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych. Na tyłach więziennego szpitala zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka ujawnili kilkanaście tzw. dołów śmierci, w których znaleziono szczątki ludzkiezawartość zablokowana

Autor: Jan Przemyłski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się