fot. RIA Novosti/Reuters

Rosyjska misja Sikorskiego

SKANDAL \ Zdradzamy tajemnice spotkania Sikorski–Ławrow

numer 2377 - 13.07.2019Temat Dnia

W 2009 r. ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas wizyty w Moskwie rozmawiał z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem na temat strategicznych decyzji dotyczących Polski. W tle była sprawa budowy terminala „Lukoilu” w Gdańsku oraz ściślejsza współpraca pomiędzy ministerstwami obrony oraz sztabami generalnymi Polski i Rosji. „Gazeta Polska Codziennie” dotarła do dokumentów w tej sprawie.

Wizyta Radosława Sikorskiego w Moskwie w maju 2009 r. była szeroko komentowana w mediach i przedstawiana jako sukces w budowaniu dobrych stosunków Polski i Rosji. Przed rozmowami z Siergiejem Ławrowem ani premier Donald Tusk, ani minister Radosław Sikorski nie konsultował wizyty z prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim, o czym publicznie mówili przedstawiciele Kancelarii Prezydenta.

– Rosja jest wielkim sąsiadem, stosunki z nią nie układają się najlepiej, tego typu wizyta jest pewnym ewenementem, jest ważną rzeczą, nie ma żadnej komunikacji, żadnej próby rozmowy z prezydentem, poradzenia się, poinformowania o zamiarach, a przecież to są elementarne rzeczy, które powinny być robione – podkreślał w radiowej Trójce minister Piotr Kownacki, szef Kancelarii Prezydenta.

Dziś już wiadomo, dlaczego szczegóły tej wizyty były owiane tajemnicą. Z dokumentów, do których dotarła „Gazeta Polska Codziennie”, wynika, że Donald Tusk widział możliwości pogłębiania dwustronnej współpracy ekonomicznej. Jak czytamy w dokumentach, chodzi o współpracę „szczególnie w sferze gospodarki w kontekście perspektywy otwierania wybranych sektorów polskiej gospodarki dla inwestycji rosyjskich (terminal Łukoilu w Gdańsku) ”.

Radosław Sikorski uważał, że należy poszerzyć dialog polsko-rosyjski w różnych instytucjach, zwłaszcza w wojsku: w ministerstwach obrony i sztabach generalnych obydwu państw. Przypomnijmy, że po tej wizycie doszło do nawiązania rozmów i współpracy pomiędzy Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a FSB (służbą bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej)zawartość zablokowana

Autor: Dorota Kania


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się