Niebezpieczny poziom antybiotyków w rzekach

WODY \ Zbadano m.in.: Chao Phrayę, Dunaj, Mekong, Sekwanę, Tamizę, Tyber i Tygrys

numer 2382 - 19.07.2019Nauka

Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika, że koncentracja antybiotyków w niektórych dużych rzekach przekracza bezpieczny poziom aż 300 razy. Badacze sprawdzili obecność 14 najczęściej używanych antybiotyków w rzekach w 72 krajach na sześciu kontynentach. Okazało się, że antybiotyki były obecne w 65 proc. monitorowanych miejsc.

Metronidazol, który jest używany do zwalczania infekcji bakteryjnych skóry oraz ust, przekroczył dopuszczalne poziomy w największym stopniu. Jego koncentrację wykryto w Bangladeszu, a norma została przekroczona tam aż 300 razy. W przepływającej przez Londyn Tamizie oraz jednym z jej dopływów wykryto maksymalną koncentrację antybiotyku na poziomie 233 (ng/l), podczas gdy w Bangladeszu koncentracja ta była 170 razy wyższa. Najbardziej rozpowszechnionym antybiotykiem był trimetoprim, którego obecność wykryto w 307 z 711 miejsc, skąd pobrano wodę do badań. Jest on używany w infekcjach układu moczowego.

Zespół badawczy porównał dane monitoringu z bezpiecznymi poziomami ustanowionymi ostatnio przez AMR Industry Alliance, które w zależności od antybiotyku wahają się od 20 do 32 ng/lzawartość zablokowana

Autor: Jacek Szpakowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama