Program Carmel nabiera kształtów

​IZRAEL \ Platformy bojowe przyszłości

numer 2402 - 12.08.2019Obrona narodowa

Na początku sierpnia trzy izraelskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe – Elbit Systems, Israel Aerospace Industries (IA) oraz Rafael Advanced Defense Systems – zaprezentowały na poligonie wojsk lądowych Izraela w Negew, w ramach programu Carmel dotyczącego pozyskania wozu bojowego nowej generacji, prototypy trzech pojazdów wspomagane przez sztuczną inteligencję.

Resort obrony Izraela rozpoczął pracę nad nowym wozem bojowym w ramach programu Carmel trzy lata temu. Za ten projekt, który jest odpowiedzią na nowe zagrożenia na polu walki przyszłości, odpowiada Urząd ds. Rozwoju Broni i Infrastruktury Technologicznej ministerstwa obrony Izraela (Mafat). W program ten zaangażowane są trzy izraelskie przedsiębiorstwa: Elbit Systems, IAI Israel Aerospace Industries oraz Rafael. Firmy te w ramach fazy badawczo-rozwojowej miały okazję na poligonie wojsk lądowych Izraela w Negewie do zaprezentowania demonstratorów wozów bojowych. Testy prototypów trwały miesiąc, a zakończyły się oficjalną prezentacją tych pojazdów, która miała miejsce 4 sierpnia. Brygadier Yaniv Rotem, dowódca centrum badań i rozwoju w ministerstwie obrony Izraela, wskazał, że impuls do rozpoczęcia programu Carmel dał konflikt palestyńsko-izraelski z roku 2014. Podczas operacji „Ochronny Brzeg” wojsk Sił Obronnych Izraela w wąskich uliczkach w Strefie Gazy najlepiej sprawdzałyby się lżejsze, zwinniejsze platformy z dużą siłą ognia oraz umożliwiające walkę w terenie zurbanizowanym.

W wozach bojowych nowej generacji załogą mają być jedynie dwaj wojskowi – kierowca oraz dowódca-operator uzbrojenia – umieszczeni w dobrze chronionej kapsule wewnątrz pojazdu. Wojskowi mają być wspierani przez sztuczną inteligencję. Wozy te mają się charakteryzować wysokim stopniem automatycznych rozwiązańzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się