Samorządy odbudowują lokalne połączenia

numer 2404 - 14.08.2019Gospodarka

TRANSPORT Mamy już pierwsze efekty rządowego programu walki z wykluczeniem komunikacyjnym. W Łódzkiem samorząd województwa zaplanował uruchomienie 29 nowych lokalnych linii autobusowych. Dzięki programowi 136 miejscowości, do których nie dojeżdżały żadne autobusy ani pociągi, zyska połączenia z krajem.

Na ten cel Łódzkie otrzymało 15,5 mln zł z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. – Trasy zostały tak ułożone, że połączyliśmy wszystkie powiaty naszego województwa – powiedział Grzegorz Schreiber, marszałek woj. łódzkiego. Na 29 linii autobusowych złoży się ok. 1600 km tras i tysiąc przystanków. Aby stworzyć tę siatkę, samorząd musiał zgrać dwa elementy – potrzeby mieszkańców i możliwości przewoźników.

Na trasach odbywać się będzie od sześciu do ośmiu kursów dziennie. Większość linii ma ruszyć 1 września. Do 20 sierpnia wojewoda łódzki ma ostatecznie zdecydować, które z tras otrzymają dofinansowania. Trzy dni później rozpocznie się zawieranie umów z samorządami o uruchomienie połączeń. Dofinansowanie do 1 km wyniesie 1 zł.

Do przywracania tras zabrała się również Wielkopolska, która otrzymała ok. 20 mln zł z funduszuzawartość zablokowana

Autor: lus


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się