fot. Wikipedia/d

Stawiają na sprzęt amerykański

​Modernizacja lotnictwa \ Bułgaria z F-16

numer 2404 - 14.08.2019Obrona narodowa

Bułgarskie ministerstwo obrony w ubiegłym tygodniu przekazało stronie amerykańskiej 1,25 mld dol. w ramach umowy na zakup ośmiu wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D Block 70/72 oraz uzbrojenia do nich. Umowa zakłada ponadto zapewnienie pakietu szkoleniowego oraz serwisu. Pierwsze z samolotów mają zostać dostarczone Siłom Powietrznym Bułgarii do 2023 r.

Przelanie przez resort obrony Bułgarii funduszy zakończyło wielomiesięczną batalię w sprawie zakupu nowych myśliwców mających zastąpić postsowieckie myśliwce MiG-29. Warto zaznaczyć, że nie była to pierwsza próba wyboru myśliwców dla Sił Powietrznych Bułgarii. W tym bałkańskim państwie w 2017 r. zdecydowano się na zakup myśliwców JAS-39 Gripen szwedzkiego koncernu Saab. Z przyczyn politycznych Bułgaria wycofała się z tego kontraktu, a procedurę należało powtórzyć raz jeszcze.

Bułgarski rząd oraz parlament zaaprobowały w lipcu umowę dotyczącą zakupu myśliwców wielozadaniowych F-16C/D Block 70/72 produkowanych przez amerykański koncern zbrojeniowy Lock­heed Martin. Warto przy tym zauważyć, że do sfinansowania zakupu tych samolotów konieczne było znowelizowanie budżetu państwa i podniesienie deficytu budżetowego z 0,5 proc. do 2 proc. PKBzawartość zablokowana

Autor: Paweł Kryszczak


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama