Złoty Lew dla komiksu

​FESTIWALE \ Święto światowego kina

numer 2427 - 09.09.2019Kultura

W sobotę zakończył się LXXVI Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. Najważniejszą nagrodę zdobył film „Joker” Todda Phillipsa. Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzymała brytyjska aktorka Julie Andrews, podobnie za całokształt został uhonorowany hiszpański reżyser Pedro Almodóvar.

Decyzja jury najważniejszego festiwalu filmowego na świecie trochę mnie zaskakuje. Uznać komiks za najlepszy film globu? Co dalej? Film akcji? Horror? Przewodnicząca jury, argentyńska reżyserka Lucrecia Martel wykazała się dużą odwagą lub brakiem roztropności.

Nagrodzony „Joker” Todda Phillipsa („Kac Vegas”) jest mroczną opowieścią o skrzywdzonym komiku, który zostaje psychopatycznym mordercą. Joaquin Phoenix za tę rolę jest typowany do Oscara.

Nie dziwi Złoty Lew dla Julie Andrews, znanej przede wszystkim jako filmowa Mary Poppins, a także reżysera i scenarzysty Pedro Almodóvara, którego fenomenalny „Ból i blask” ogłoszono niedawno hiszpańskim kandydatem do Oscara. Julie Andrews już jako 23-latka stała się legendą nowojorskiego Broadwayu. Zagrała w 22 filmach, najnowszy „The Princess Diaries” w USA stał się hitem w ciągu weekenduzawartość zablokowana

Autor: Robert Tekieli


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się