fot. Marian Paluszkiewicz/Gazeta Polska

II Światowy Zjazd Wilniuków

​LITWA \ Łączy nas Wilno

numer 2428 - 10.09.2019Świat

Wilniucy z całego świata, Wilnianie i wszyscy ci, którzy po prostu mają Wilno w sercu, przez trzy dni – od piątku do niedzieli – świętowali podczas II Światowego Zjazdu Wilniuków. Podczas imprezy nie zabrakło także przedstawicieli polskich władz.

Wilno łączy tysiące ludzi nie tylko tutaj, na Litwie, na Wileńszczyźnie, lecz także na całym świecie – mówiła, otwierając imprezę, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc.

– To wspaniałe miasto ma w sobie wielką moc przyciągania ludzi. Myślę, że ta moc jest efektem wielkiej pracy, wielkiego poświęcenia wszystkich pokoleń, które były przed nami, które to miasto tworzyły, ubogacały, które o to miasto walczyły, tego miasta broniły. Wszyscy mamy świadomość tej wielkiej historii Wilna i jego znaczenia dla Rzeczypospolitej, dla Polski i dla polskości – podkreśliła wicemarszałek.

Organizatorzy zjazdu przygotowali wiele atrakcji, np. wystawę „MotoWilno międzywojenne. Śladami pierwszych rajdów motocyklowych”, którą można będzie oglądać do 20 września w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, spektakl „Hemar. Pamiętnik Marchewki” czy „Hanka Ordonówna i szlagiery dawnego Wilna” w wykonaniu Ordonka Palace Polish Orchestra. Nie zabrakło również wycieczek po Wilnie oraz całkowicie wileńskiej rozgrywki – igrzysk kołdunowych, w których uczestnicy zmagali się o to, kto więcej ich zje czy też ulepi.

Kulminacja imprez miała miejsce w sobotę. Większość wydarzeń odbywała się na placu Ratuszowym, dzięki czemu z polskimi tradycjami Wileńszczyzny mogli się zapoznać również Litwini i zagraniczni turyścizawartość zablokowana

Autor: Ilona Lewandowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się