Sześciu chętnych na jedno mieszkanie

numer 2429 - 11.09.2019Gospodarka

BUDOWNICTO W Zamościu jest aż sześciu chętnych na jedno mieszkanie na osiedlu, które ma powstać w ramach programu Mieszkanie+. Najwięcej osób chce mieszkać w lokalu 3-pokojowym, większość jest zainteresowana najmem z dojściem do własności.

Budowa osiedla ruszy w tym roku na jesieni. Powstanie tam 96 mieszkań. Przez dwa miesiące zainteresowani Mieszkaniem+ w Zamościu mogli wypełniać ankiety dotyczące preferencji mieszkaniowych. Wypełniło je ponad pół tysiąca osób, co oznacza blisko sześciu chętnych na jedno mieszkanie.

Większość, aż 93 proc., jest zainteresowana najmem z dojściem do własności. Najwięcej, bo prawie 50 proc. badanych, chce zamieszkać w lokalu 3-pokojowym, w 2-pokojowym – prawie 30 proc. ankietowanych. 67 proc. chce wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz. Ankietowani zamieszkują głównie gminę Zamość (74 proc.) i mają przeważanie 21–40 lat (78 proc.).

Na niespełna hektarowej działce powstanie osiedle z sześcioma trzypiętrowymi blokami. Będą tam lokale od kawalerek do czteropokojowych. Grunt wskazany przez miasto ma zapewnioną niezbędną infrastrukturę społeczną – w promieniu kilometra od planowanej inwestycji są szkoły oraz przedszkole, a także liczne sklepy spożywcze. Ponadto w mieście są trzy uczelnie wyższe.

W ramach rządowego programu Mieszkanie+ powstało 867 lokali w Białej Podlaskiej, Wałbrzychu, Gdyni, Jarocinie oraz Kępnie. Kolejne 864 są w trakcie budowy – są to inwestycje w Katowicach, Jarocinie, Dębicy oraz Kępicach. W trakcie projektowania jest kolejne 18 tys. lokali w całej Polsce. Jak wynika ze statystyk zamieszczonych na stronie Mplus.pl, potencjał gruntów przeznaczonych pod Mieszkania+ wynosi 120 tys. mieszkań.

(lus, PAP)Autor: lus