Kolejna strata wojenna wróciła do polskich zbiorów

numer 2429 - 11.09.2019Kultura

SUKCES To jest nasz warszawski Bellotto – mówił o Marcinie Zaleskim dyrektor MNW prof. Jerzy Miziołek. Zaginiony w czasie II wojny światowej obraz „Wnętrze Katedry w Mediolanie” autorstwa tego wybitnego polskiego malarza wedutysty trafił w poniedziałek do Muzeum Narodowego w Warszawie. Stało się to dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i przy wsparciu Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.

Oprócz podziękowań i podkreślenia profesjonalnych działań instytucji działających na rzecz odzyskiwania dzieł sztuki trzeba powiedzieć o czymś, co jest niezmiernie smutne. Ponad pół miliona dzieł sztuki, zabytków w czasie II wojny światowej zostało zniszczonych albo po prostu ukradzionych, głównie przez naszych sąsiadów. 63 tys. obiektów liczy nasza baza zidentyfikowanych dzieł sztuki, których poszukujemy, a mniej więcej 14 tys. jest zobrazowanych – bo niestety nie ma dokumentacji fotograficznej, ale jest opis – podkreślił podczas uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Dodał, że obecnie jest prowadzonych ok. 80 wniosków restytucyjnych, więc „możemy spodziewać się kolejnych sukcesów”.

Obraz Zaleskiego zaginął w czasie II wojny światowej. Najprawdopodobniej znajdował się w Muzeum Narodowym do wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 r. Po jego upadku wiele ze znajdujących się jeszcze w obrębie miasta zbiorów padło ofiarą grabieży, szabru lub uległo zniszczeniu, inne wywieziono. Losy dzieła Zaleskiego były nieznane do stycznia 2018 r., kiedy to MKiDN zostało poinformowane, że obraz jest zdeponowany w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniuzawartość zablokowana

Autor: Anna Krajkowska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się