​3,2 mld zł na docieplanie bloków z wielkiej płyty

numer 2430 - 12.09.2019Gospodarka

BUDOWNICTWO Poprawi się jakość życia ok. 12 mln Polaków mieszkających w budynkach z wielkiej płyty. W ciągu 10 lat na docieplenie i remonty bloków wybudowanych w technologii wielkopłytowej zostanie wydane 3,2 mld zł. Rząd zgodził się, aby samorządy zarządzające budynkami komunalnymi mogły skorzystać z funduszu termomodernizacji.

Nowe przepisy nowelizowanej Ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, które będzie jeszcze musiał uchwalić parlament, zakładają, że o premie na termomodernizację mogą się ubiegać także samorządy zarządzające budynkami komunalnymi. Wprowadzają też dodatkową premię na wzmocnienie ścian w budynkach z wielkiej płyty.

– Zarządca bloku wybudowanego w technologii wielkopłytowej może otrzymać dwie premie – pierwszą na zakup tzw. kotew, które wzmocnią konstrukcję ścian, i drugą na termomodernizację, czyli na docieplenie, podłączenie do sieci cieplnej oraz zamontowanie miniinstalacji odnawialnych źródeł energii – wyjaśnił Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Dodał, że na zakup i montaż kotew będzie można otrzymać nawet 50 proc. poniesionych kosztów. Z jego szacunków wynika, że od samorządów, które zostaną objęte ustawą, powinno wpłynąć ok. 8 tys. wnioskówzawartość zablokowana

Autor: lus


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się