reklama


Niespodziewana rewelacja jesieni

​MUZYKA \ Chopin na sześć strun

numer 2452 - 08.10.2019Kultura

Nie celebryci z okładek magazynów, nie postacie ikoniczne dla muzyki klasycznej, a polski wirtuoz gitary stał się najgorętszym nazwiskiem na scenie muzyki odrobinę mniej rozrywkowej. Adam Palma wydał album, który zobowiązuje. Opracował na sześć strun dzieła Fryderyka Chopina. Krążek jest aktualnie najlepiej sprzedającym się w sieci sklepów Empik w kategorii muzyka klasyczna.

O Adamie Palmie na naszych łamach pisaliśmy już niejednokrotnie, jednak teraz śmiało możemy dodać, że światowego formatu wirtuoz gitary, Polak, podbił serca melomanów. „Adam Palma Meets Chopin” to płyta szczególna w dyskografii artysty. Twórca nie tylko zmierzył się z repertuarem jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów, przekładając na język gitary akustycznej to, co wydaje się nieprzekładalne. Dał tej muzyce nowe życie, wprowadzając w rejony artystycznej ekspresji, do świata tej grupy miłośników muzyki, która często od klasycznych fraz stroni. Nic więc dziwnego, że pojawiają się głosy, iż mieszkający w Wielkiej Brytanii muzyk wspiął się na wyżyny swojej wrażliwości muzycznej i stworzył płytę jedyną w swoim rodzaju.

Adam Palma od lat podróżuje z recitalami po całym globie, niejednokrotnie stając na scenie z gigantami gitary, jak choćby Birelim Lagrène’em czy Alem Di Meolą. Ten ostatni od lat jest ambasadorem talentu Polaka, nie szczędzi mu ciepłych słów. A co napisał o chopinowskim krążku Di Meola, idol speców od sześciu strun? „Chopin, zagrany przez Adama Palmę na gitarze z nowoczesnym podejściem rytmicznym, jeszcze nigdy nie brzmiał tak oryginalnie. Muzyczna koncepcja Palmy jest niezwykła w najlepszym znaczeniu tego słowa, zarówno w warstwie dźwiękowej, jak i w kategoriach czystego muzycznego pięknazawartość zablokowana

Autor: Olga Okoniewska


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama
#DziękujeMyZaOdwagę
reklama